[COLOR=orangered]Namâz, dînin direğidir. Namâzını devâmlı, doğru ve tam olarak kılan kimse, dînini kurmuş, İslâm binâsını ayakda durdurmuş olur. Namâzı kılmayan, dînini ve İslâm binâsını yıkmış olur. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki; (Dînimizin başı, namâzdır). Başsız insan olmadığı gibi, namâzsız da, din olmaz.
Namâz, İslâm dîninde îmândan sonra ilk farz edilen emrdir. Allahü teâlâ, kullarının yalnız kendisine ibâdet etmeleri için namâzı farz etdi. Kurân-ı kerîmde yüzden fazla âyet-i kerîmede (Namâz kılınız!) buyurulmakdadır. Hadîs-i şerîfde, Allahü teâlâ, hergün beş vakİt namâz kılmayı farz etdi. Kıymet vererek ve şartlarına uyarak, hergün beş vakt namâz kılanı Cennete sokacağını, Allahü teâlâ söz verdi) buyuruldu.

Namâz, dînimizde yapılması emr edilen bütün ibâdetlerin en kıymetlisidir. Bir hadîs-i şerîfde, (Namâz kılmayanın, İslâmdan nasîbi yokdur!) buyuruldu. Yine bir hadîs-i şerîfde, (Mümin ile kâfiri ayıran fark, namâzdır) buyuruldu. Yanî mümin namâz kılar, kâfir kılmaz. Münâfıklar ise bazan kılar, bazan kılmaz. Münâfıklar, Cehennemde çok acı azâb görecekdir. Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz buyurdu ki
(Namâz kılmayanlar, kıyâmet günü, Allahü teâlâyı kızgın olarak bulacaklardır.)

Namâz kılmak, Allahü teâlânın büyüklüğünü düşünerek, Onun karşısında kendi küçüklüğünü anlamakdır. Bunu anlayan kimse, hep iyilik yapar. Hiç kötülük yapamaz. Hergün beş kerre, Rabbinin huzûrunda olduğunu niyyet eden kimsenin kalbi ihlâs ile dolar. Namâzda yapılması emr olunan her hareket, kalbe ve bedene fâideler sağlamakdadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2427
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 09:16
Allah razı olsun
eReN_GüL Tarih: 05.05.2006 09:21
gulcan57 ellerıne yuregıne saglık oyle dalmısım kı okumaya işteyken kendımı rabbımızın evınde hıssettım ne guzel bir duygu
allah razı olsun senden
gulcan57 Tarih: 29.04.2006 11:06Bir adam bir kadına sarkıntılık eder. Kadın gelip bunu kocasına anlatır.
Koca, kadına derki:
- Git o adama şöyle de:
"Eğer kocamın arkasında kırk gün sabah namazı kılarsan, isteğini yerine getiririm!"
Kadın, adama gider ve kocasının tenbih ettiği teklifi yapar. Adamda:
"Olur!" der ve tam kırk gün kocasının arkasında sabah namazı kılar.
Sonra bir aralık kadın ona:
"Haydi, hazır mısın?" deyince,
"Ben Allah Azze ve Celle'ye tevbe ettim, çirkin işlerden vaz geçtim artık!" diye cevap verir...
Kadın gelip durumu kocasına anlatınca, koca "Şüphesiz ki namaz fuhşiyyat ve Münker'den alıkor!" mealindeki ayeti okur.
gulcan57 Tarih: 29.04.2006 11:03
gulcan57 Tarih: 26.04.2006 15:27
MÜMİNÛN (2)
Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.

MÜMİNÛN (9)
Onlar ki, namazlarını kılmağa devam ederler.

NÛR (37)
Allahın, yüceltilmesine ve içlerinde adının anılmasına izin verdiği evlerde hiçbir ticaretin ve hiçbir alış verişin kendilerini, Allahı anmaktan, namazı kılmaktan, zekatı vermekten alıkoymadığı birtakım adamlar buralarda sabah akşam Onu tesbih ederler. Onlar, kalplerin ve gözlerin dikilip kalacağı bir günden korkarlar.

NÛR (56)
namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Resüle itaat edin ki size merhamet edilsin.
gulcan57 Tarih: 26.04.2006 15:25
HAC
(35) Onlar, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperen, başlarına gelen musibetlere sabreden, namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayan kimselerdir.

HAC
(41) Onlar öyle kimselerdir ki, şâyet kendilerine yeryüzünde imkan ve iktidar versek, namazı dosdoğru kılar, zekatı verir, iyiliği emreder ve kötülüğü yasaklarlar. Bütün işlerin âkıbeti Allaha aittir.

HAC
(78) Allah uğrunda hakkıyla cihad edin. O sizi seçti ve dinde üzerinize hiçbir güçlük yüklemedi. Babanız İbrahimin dinine uyun. Allah sizi hem daha önce hem de bu Kuranda müslüman diye isimlendirdi ki, Peygamber size şahit (ve örnek) olsun, siz de insanlara şahitt (ve örnek) olasınız. Artık namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve Allaha sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip, ne güzel yardımcıdır!
gulcan57 Tarih: 26.04.2006 15:21
TÂHÂ
(14)Şüphe yok ki ben Allahım. Benden başka hiçbir ilah yoktur. O halde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.

TÂHÂ
(132) Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç Allaha karşı gelmekten sakınanlarındır.
gulcan57 Tarih: 26.04.2006 15:19
İBRÂHİM (40)
Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.

amin
gulcan57 Tarih: 26.04.2006 15:18
TEVBE
(71) Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır.

İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler.

Allaha ve Resûlüne itaat ederler.

İşte bunlara Allah merhamet edecektir.

Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir