Ne kadar alınmalı? Günlük miktar yetişkinler için 150 mcg, hamile ve emziren kadınlarda 175-200 mcg kadardır. Fazla alımlarda doğal iyotun zehirli bir etkisi bilinmemesine rağmen 2 mg'ın üzerinde alınmaması tavsiye ediliyor. Çünkü iyotun fazla alınması da guatra neden olur.

En iyi doğal kaynakları: Esmer su yosunu, iyot bakımından zengin olan topraklarda yetişen sebzeler, soğan ve bütün deniz ürünleri... Deniz kıyısında yetişen besinlerde de iyot bulunur. Fakat birçok insan bu tür besinleri tüketememektedir. Bu nedenle, tuzlar iyotlanır. Eğer normal düzeyde tuz tüketiyorsanız, aynı zamanda yeterli ve güvenilir düzeyde iyot alıyorsunuz demektir.

Vücuttaki fonksiyonları: İyot, büyümeyi sağlar. Aşırı yağın yakılmasında büyük oranda yardımcı olur. Daha fazla enerji verir. Zihinsel canlılığı geliştirir. Saç, tırnak, deri ve dişlerin sağlıklı olmasını sağlar.

Yetersizliğinde ne olur? İyot yetersizliğinde vücudunuz yeterli tiroksini üretemez. Bunun sonucunda organizmanın enerjiyi yakma hızı azalır. Kilo artışı sorun olmaya başlayabilir. Guatr, tiroid bezinin büyümesidir ve sıklıkla iyot yetersizliği durumunda oluşur. İyotlu tuz kullanımı ile iyot alımı yetersizliğinin, guatra neden olan etmenlerden biri olma oranı azalır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 537
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 15.04.2006 15:20
bu degerli bilgilerin icin Tesekkurler:59:
refik Tarih: 15.04.2006 15:18
iyot insan sağlığı için önemli minarellerden birisidir. mutlaka gereken miktar kadar kullanmalıyız
doktoruydu Tarih: 15.04.2006 08:51
Eline sağlık......
paylaşımına teşekkürler.....
SU-PERISI Tarih: 13.04.2006 19:46
değerli bilgilerin için teşekkürler. İyot insan sağlı için çok önemlidir