Zamanın cildiniz üzerindeki etkilerini hafifletebilmek ve silebilmek için doktorlar tarafından uygulanan bazı işlemler vardır. Dolgu maddeleri Yumuşak dokunun dolgu maddeleriyle arttırılması kırışıklıklar, izler, dudaklara şekil verilmesi ve dolgunlaştırılması ve ciltteki incelmeler için kullanılmaktadır. Elde edilmesi, uygulaması ve saklaması kolay, uzun süre dayanabilen, allerjik veya toksik olmayan, doğal bir görünüm sağlayan uygun dolgu maddeleri üzerinde halen çalışmalar devam etmektedir. İstirahette iken belirgin olan kalıcı "statik" kırışıklıkların düzeltilmesi için cilt altına küçük iğnelerle yumuşak dokuyu arttıracak maddeler enjekte edilmektedir. Hiyaluronik asit vücudumuzda normal dermis dokusunda bulunan, su bağlama kapasitesi yüksek olması nedeniyle hacim ve esneklik kazandıran, kolay çözünmeyen, alerjik bir duruma neden olmayan, yer değiştirmeyen bir madde olması nedeniyle özellikle dudak kalınlaştırılmasında, burun ve ağız kenarı arasında oluşan olukların doldurulmasında , göz kenarı ve alındaki kırışık ve çizgilerin doldurulmasında kullanılmaktadır. Renksiz olması yüzeysel sivilce izlerinin tedavisinde de kullanılabilmesini sağlamıştır. Uygulanan maddenin doğal hissedilmesi, kalıcılığının süresi, hastanın allerjik yapısı, uygulama bölgesinin uygunluğu uygulamada dikkat edilen kriterlerdir.
İşlem yaklaşık 10-20 dakika sürer, öncesinde lüzumu halinde bölgesel ya da topikal anestezi uygulanmaktadır. Uygulama sonrası geçici kızarıklık, morarma, hassasiyet, ödem olabilmektedir. Uygulama 4-6 ayda bazı formlarında 8-12 ayda tekrarlanmalıdır.
Botox
Yaşa bağlı (intrensek) ve başta güneş hasarına bağlı (ekstrensek ) yaşlanma sonrası deride kuruluk, cilt altı doku kollajenlerinde azalma, elastikiyet kaybı ve deride kalınlaşma gözlenir.
Deri ve yüz mimik kasları kırışıklıkların oluşmasına etkili olmaktadır. Bu kasların bölgesel geçici kaslara gelen sinirsel uyarının bloke edilerek çizgi ve kırışıklıklarda düzelmeye neden olmaktadır. Bu dönemde hasarın onarılmasına katkıda bulunduğu gözlenmiştir. Botulinium toksin -A kemodenervasyon amacıyla kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Yaşlılık çizgileri ve kırışıklık tedavisinde, kaşlarda şekil ve pozisyon değişikliği, alın ve göz çevresinde oluşan çizgilerin tedavisinde kullanılmaktadır.
Hasta beklentileri belirlenmeli, tedavinin etkinliği, riskleri ve uygulanacak diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirilmelidir. Bazı hastalık durumları ve ilaç kullanımında uygun olmayan kişilere uygulama yapılmamalıdır.
Enjeksiyon kırışıklığa neden olan kasın olduğu bölgeye yapılır. Yaklaşık 15-20 dakika üren uygulamnın etkisi ilk hafta içerisinde görülür ve yaklaşık olarak 6 ay boyunca devam eder. Uygulamalar 4-6 ay sonra tekrarlanabilir. Kullanılan ilacın miktarı, uygulama tekniği, toksinin etkisi ve kişinin metabolizmasına bağlı botoksun etkinliği ve süresi değişmektedir.
Botulinium toksini el, ayak ve koltukaltındaki aşırı terleme probleminin çözülmesinde de kullanılmaktadır.
Peeling
Meyve asitleriyle yapılan hafif ve derin cildin üst tabakasının soyulması işlemi sonrası ince çizgi oluşumunda, güneşe bağlı hasarlanmada azalma gözlenir. Ayrıca, sivilce izlerinin giderilmesi, kuru kabalaşmış ciltte düzelme, yağ ve nem oranının düzenlenmesi için kullanılmaktadır. Uygulama 2-3 haftada bir yapılmakta ve ev ürünleriyle desteklenmektedir.
Mikrodermabrazyon ile yapılan peeling işlemi ise daha çok dudak üstü ve yüzdeki ince- orta kırışıklıklar için uygulanır. Mikro kristallerin vakumlu bir cihaz vasıtasıyla püskürtüldüğü sistem ehil ellerde güzel sonuçlar doğurmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 536
favori
like
share