Güneş gözlüğünün aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmesi ve sağlık malzemesi olarak kullanılması gerektiği bildirildi.
Güneş gözlüğü aksesuar değil
Güneş gözlüğünün aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmesi ve sağlık malzemesi olarak kullanılması gerektiği bildirildi.
Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Hastanesi Göz Kliniği Şef Muavini Op. Dr. Ulviye Yiğit, güneşin sıcak yüzünü göstermeye başlamasıyla birlikte güneş gözlüğü kullanımının yaygınlaştığını hatırlatarak, uzun süre güneşte kalanların bazı göz dokularında hasar meydana geldiğine dikkati çekti.
Güneşe ışığına doğrudan bakmanın görme tabakasına ciddi boyutlarda zarar verdiğine işaret eden Yiğit, ''Güneş gözlüğü aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmeli ve sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü, sadece gözü fazla ışıktan korumak için değil, zararlı ultraviyole ışınları önlemek için de kullanılmalıdır'' dedi.
Yiğit, ultraviyole ışınlara karşı koruma filtresi olmayan güneş gözlüklerinin özellikle yaz aylarında gözler için büyük tehlike oluşturduğunu, bu bakımdan işportadan alınan güneş gözlüklerinin koruyuculuk özelliği olmadığı gibi, gözlere yarardan çok zarar verdiğini kaydederek, ''Bu durumda katarakta kadar varabilen yan etkiler gelişebilir'' diye konuştu.
Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerektiğini ifade eden Yiğit, her güneş gözlüğünün ultraviyole ışını tutmayacağı uyarısında bulundu.
Güneş gözlüklerinin ultraviyole filtreli, kaliteli ve yüz yapısına uygun çerçeveli olmasına özen gösterilmesi gereğine dikkati çeken Yiğit, polarize camların zararlı ışınları süzerek gözü koruduğunu belirtti.
Yiğit, güneş gözlüğü alırken şunlara dikkat edilmesini istedi:
''-En dikkat edilmesi gereken noktanın, gözlüğün UV ışınlarını absorbe etmesi olduğu unutulmamalı.
-Güneş gözlüklerinin organik materyalleri çam ağacının reçinesinden yapıldığı için, hammaddesi ultraviyole ışınlarını geçirmez. Plastik camlı güneş gözlükleri hem ultraviyoleyi geçirmez, hem de kırıldığında göze zarar vermediği için önerilir.
-Gözünde optik sorunu olanlar numaralı güneş gözlüğü kullanmalıdır.
-İşportadan gözlük alınmamalı, gözlük alırken kalitesine güvenilenler tercih edilmeli.
-Güneş gözlüklerinin güneşe doğrudan bakıldığında gözü koruduğu gibi bir yanılgıya düşülmemeli. Böyle bir durumda görme noktasında geriye dönüşü olmayan hasara yol açılabilir.
-Özellikle açık göz rengine sahip olanlar gözlerini güneş ışığından daha çok korumalıdır. Çünkü açık renk gözlüler koyu renk gözlülere göre daha hassastır.


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 717
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 15.04.2006 15:24
tabii kaliteli gunes gozlukleri saglimizi koruyacak o kadar parayi neden veriyoruz gunes gozluklerine


Tesekkurler paylasim icin :59:
refik Tarih: 15.04.2006 15:07
Kaliteli gözlük kullanılmalı. Sağlık açısından aksesuar olarak düşünmemeliyiz
doktoruydu Tarih: 15.04.2006 08:42
Eline sağlık......
paylaşımına teşekkürler.....
casper Tarih: 14.04.2006 09:40
Tabii rastgele değil kaliteli güneş gözlükleri kullanılırsa sağlığımızı korur :10: