TEVAZU

Bir adamcağız kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi birşey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli.nin dergahına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergahlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu.

Durumu Hacı Bektaş Veli'ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli helâl değildir diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam mevlevi dergahına gider ve aynı durumu Mevlâna'ya anlatır Mevlâna ise bu hediyeyi kabul eder.

Adam aynı şeyi Hacı bektaş veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlâna'ya bunun sebebini sorar:

Mevlâna şöyle der:

- Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş dergahı'na gider ve Hacı Bektaş Veli'ye, Mevlâna'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli'ye sorar.

Hacı Bektaş da şöyle der:

- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlâna'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir..

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 586
favori
like
share
stormysea Tarih: 17.04.2006 08:55
Paylaşan yüreklerinize sağlık.
sevgili arkadaşlar
gecelerx ve gülcan57
teşekkürler.
cristiana Tarih: 15.04.2006 14:16
Cok etkileyici bir hikaye,dedigin gibi bu zamanda kactane oyle bir ornek vardir acaba?:67: Insallah vardir...
Ellerine yuregine saglik
Paylasim icin tesekkurler.
leotombak Tarih: 15.04.2006 09:43
Alın bu hikaye ve bu Allah dostlarının davranışları günümüz insanlarına kapak olsun. Allah razı olsun arkadaşım. Selametle.
gecelerx Tarih: 14.04.2006 23:49
ben tesekkürederim arkadaşlarım..

bu zamanda kaçtane boyle bir örnek vardır acaba? belki hiç..
ne kadar ince bir düşünce..

bu zamanda fitne-fesat herkes :S
bilinmez Tarih: 14.04.2006 23:23
İşte bu ya... ama nerede şimdi?... Bize kalsa vay benim kabul etmediğimi o kabul etti. yada onun kabul etmediğini ben kabul ettim diye. Birbirimize düşman kesilir. Karşı tarafı bir kaşık suda boğmaya çalışırdık.Kardeş paylaşımın için teşekkür ederim
Numberone Tarih: 14.04.2006 21:17
Ister cahiLden, iSter çoCuktan oLSun, Hakkı duyduğun vaKit, oNa boyun büküp onu kabul etMek Ne güzeLdir..

Ellerine emeGine SagLık SevgiLi karde$im .
gulcan57 Tarih: 14.04.2006 19:16
[COLOR=orangered]Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyuruyor: "Allah katında en değerliniz en çok Allah'tan korkanınızdır" (Hucurat, 49/13). Öyleyse insanların kendilerini üstün görmeleri yanlış bir davranıştır. Başka bir ayette de Allah Teâlâ: Siz nefislerinizi övmeyiniz, kimin müttakî olduğunu Allah daha iyi bilir" (Necm, 53/32) buyurarak yine bize mütevazi olmamızı emretmiştir.

Bu konuda Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuştur; "Muhakkak Allah Teâlâ, bana, sizin mütevazi olmanızı vahyetti" (Rizazu's-Salihin, II, 37). "Her kim Allah için alçakgönüllülük yaparsa, Allah muhakkak onun derecesini yükseltir (Müslim Bir ve's Sıla, 69; Tirmizî, Birr, 82).

Hz. Lokman oğluna şöyle tavsiye etmişti: "Kibirlenip insanlardan yüzünü çevirme. Yeryüzünde çalımla yürüme; çünkü Allah kurulup öğünenlerin hiç birini sevmez (Lokmân, 31/18). Peygamber (s.a.s)'in aşağıdaki sözleri de tevazu ve vakarın insan için önemini göstermesi bakımından dikkat çekicidir: "Allah için alçakgönüllülük edeni Allah yükseltir, Allah 'a karşı böbürleneni de Allah alçaltır" (Feyzü'l-Kadîr, VI, 108-109).

Görülüyor ki tevazu ve vakar sahibi olmak dinin emridir ve insan haysiyetine yakışan da budur.

Hz. Peygamber: "Eğer paça yemeğine çağırılsaydım icabet ederdim ve bana paça gönderilseydi kabul ederdim" (Riyazü's-salihin, II, 41) buyurmuştur. Bu hadis, "mütevaziyim" demekle tevazu sahibi olunmayacağını, tevazuun bir davranış biçimi olduğunu göstermemektedir.
DermanAbi Tarih: 14.04.2006 14:21
[COLOR=orangered]Gönül Okyanus Gibi Olsun, Tevazu Deniz Gibi, Ancak Dünya Kadar Önemli Olan Bir Anlayışın Ahirette Elbet Yeri Vardır... Emeğine Sağlık...