[COLOR=chocolate]Astronomların yeni gözlemleri sonucunda Güneş Sisteminin yedinci gezegeni olan Uranüsün halkalarından birisinin mavi olduğu anlaşıldı. Uranüs, yeni keşfedilen bu özelliğiyle Satürnden sonra Güneş Sisteminde mavi halkaya sahip ikinci gezegen olma unvanına sahip oldu.
Astronomlar, Güneş Sisteminin yedinci gezegeni olan Uranüsün halkalarından birisinin aslında mavi olduğunu açıkladılar. Bu keşif sayesinde Uranüs, Satürnden sonra Güneş Sisteminde mavi halkaya sahip ikinci gezegen oldu. Bilim adamları, mavi halkanın muhtemel kaynağı olarak dev gezegene eşlik eden ufak bir uyduyu gösteriyorlar.
Halkalarda bulunan toz parçacıkları, ışığı yansıtarak bir renk bütünlüğüne dönüşüyorlar. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gezegenlerinde bulunan halkalar çoğunlukla küçük ve büyük parçacıklardan oluşuyorlar. Bu da genelde kırmızı renkte halkaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Küçük parçalar ise mavi ışık yansıtarak diğer halkalardan farklılaşıyor.Bilim adamları bu renk yansımasını Dünya atmosferinde bulunan ve gökyüzünün mavi olarak gözükmesini sağlayan çok ufak moleküllere benzetiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share
by_ufuk Tarih: 16.04.2006 19:15
[COLOR=burlywood]ilginç bir bilgi, ellerine sağlık :20: