Nemrut putları kırıp kendisini de dine davet eden Hz. İbrahim (a.s) ma kızar ve onu ateşte yakılması için emir verir. Meydana odunlardan bir yığıntı yaptırır. Tutuşturulan odunların alevleri o kadar yükselmiştir ki, bulutların bile tutuşacağını sanmışlar çocuklar. Korkmuş kaçmış bütün hayvanlar. Hz. İbrahim (a.s) mancınıkla tam ateşin orta yerine atacaklarmış askerler. Atacaklarmış ki nemrut ne kadar güçlü bir kral olduğunu anlaşılsın görülsün diye.Bu sırada küçük bir karınca ağzında su ile koşa koşa ağzında su ile boyu göklere kadar varan ateşe doğru gidiyormuş. Onun bu telaşını gören başa bir karınca hemen yanına koşup sormuş Bu acelen ne? Nereye böyle? Ağzında bir damla suyu elerine alan karınca, duymadın mı? demiş nemrut Hz İbrahim (a.s) ateşte yakacakmış. Ateşin olduğu yere su götürüyorum. Bu sözleri duyan diğer karıca kendini tutmayarak kahkahalarla gülmeye başlar. Sen şu ateşe dönüp yüzünü baktın mı? Bak ne kadar büyük senin o bir damla cık suyun ona ne yapa bilir ki? Olsun demiş hiç olmasa hangi taraf dan olduğum anlaşılır.
        Ancak Hz İbrahim (a.s) yakmak için hazırlanan ataş su ya dönüşür ve Hz İbrahim (a.s) kurtulur. Bu gün dahi ateş çemberi olarak hazırlanıp suya dönüşen suyun içinde balıklar yüzer. İşte urfa da ki balık gölünün efsanesi diye anılır bu olay.        
Çıkarılan ders ise boyuna bakmadan krala karışı direnen karıca nın hikayesi dir bu.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1677
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 08:59
Allah razı olsun
Çetin Tarih: 17.06.2006 22:53
TEŞEKKÜRLER
gulcan57 Tarih: 09.05.2006 13:55
leotombak abicim gözün aydin... ne mutlu sana, hep görmek istiyordun, sonunda gördün

darisi basimiza..
leotombak Tarih: 09.05.2006 10:10
göksahan kardeşim Allah senden razı olsun. Duan kabul oldu. Balıklı gölü çok görmek istediğimi söylemiştim ya hafta sonu balıklı gölü, Hz. Eyüp'ün makamını ve Üstadın Urfa'da ilk defnedildiği kabrini gördüm. Gerçekten görülmesi gereken yerler. Maneviyat fışkıran mekanlar. Allah görmek isteyenlere nasip etsin. Selametle.
mauncan Tarih: 19.04.2006 12:36
kalpler. Bir kesme şeker tanesini karıncaların gelebileceği bir yere koyup ta ...
... seyrederseniz, bir iki derken karıncalar şekeri kaplayınca artık beyazlıktan ...
... karanlıklarına gömülür. Kalp aynası kararınca güzel ile çirkini, iyi ile kötüyü, ...???.


SEN ÇOK YAŞA DEĞERLİ KARDEŞİM
bilinmez Tarih: 19.04.2006 09:06
İnsanın inancı kuvvetli olunca; Ateşler su, Balıklar ev, denizler yol olur Allah dostlarına... paylaşımın için teşekkür ederim.
gulcan57 Tarih: 18.04.2006 20:23
begenmek ne kelime bundan iyi olamazdi...

cristiana Tarih: 18.04.2006 20:09
Geride biraktiklarima bakinca "keske" lerim olsun istemiyorum yasanmamisliklarima. . .
Yasananlarin hesabi hep daha kolaydir kanimca.
ama yasanmamisliga cozum yok ustunden zaman su gibi akinca. Yasadıigim, gordugum, hissettigim her duygu takilabilir kalemimin ucuna. Derdim kendimi kendimle paylaşmak "karinca kararinca". . .

Umarim cevapimi begenirsiniz...:3:

Selam ve dua ile...
goksahan Tarih: 18.04.2006 18:08
cristiana kardeşim heycanını bizlerle paylaşmak istermisin