[COLOR=coral]Dünyanın bize bakan üç yüzü vardır

Kur'an'ın nûru ile bakıldığında dünyanın üç yüzü olduğu görülür. Bu, adeta dünya içinde üç dünya var, demektir. Birisi, Esmâ-i İlâhiyeye (Allah'ın isimlerine) bakar, onların aynasıdır. İkinci yüzü âhirete bakar, onun tarlasıdır. Üçüncü yüzü ise, ehl-i dünyaya bakar ki o da dünyayı gafillikle geçirenlerin oyun oynadıkları bir yer hükmündedir.
Allah'ın isimlerinin bir aynası olma yönüyle bu dünya paha biçilemez bir alemdir ve bu yönüyle biz onu çok severiz, hatta ona âşık oluruz. Ahirete mezra (tarla) olması yönüyle; dünya olmasaydı biz ahirete namzed olamaz, ahirete ehil hale gelemez ve onu kazanamazdık. Bu itibarla da dünya bizim için önemli bir bağ ve bahçedir. Nefsanî heveslerimize bakan cihetiyle ise bu dünya göründüğünden de beterdir ve reddedilmeye lâyıktır. Yani insan bu dünyada nefsine hoş gelen şeylere takılıp kalıyor ve ahireti unutuyorsa, elbette dünya işte bu yönüyle yerilmeye layıktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 488
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 09:37
Allah razı olsun
DermanAbi Tarih: 19.04.2006 08:56
[COLOR=orangered]Yüreğinin Güzelliği İle Bulunduğun Katkı Ve İnançlarına Hürmet Eder Bu Güzel Paylaşımlarının Devamını Dilerim, Yüreği Ak, Gönlü Hoş Dostum Teşekkür Ederim...
bilinmez Tarih: 16.04.2006 13:00
Emeklerin ve paylaşımların için çok teşekkür ederim ellerine sağlık