Tarhan Erdem’in sahip olduğu KONDA’nın son referandum anketi..

Seçim sonuçlarını büyük bir oranda tutturan KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi'nin yaptığı anket referandumun sonucu hakkında ipuçları veriyor.

2007 Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarını en doğru tahmin eden araştırma şirketi KONDA, Doğan Grubu'nun isteğiyle referandumun hemen öncesinde bir anket yaptı. Doğan Grubu, çarpıcı sonuçlar ortaya çıkaran ankette 'evet' oylarının son düzlükte yüzde 55'i aştığını, 'hayır' oylarının ise yüzde 43'e gerilediğini öğrenince anketi yayımlamaktan vazgeçti.

4 AYLIK VERİLER
Tarihi referanduma saatler kala KONDA Araştırma Şirketi, yaklaşık 3 bin kişiyle yapılan anketle vatandaşın son 4 ay içersinde 'evet' tercihini artırdığını tespit etti.

Eski bir CHP'li olan Tarhan Erdem'in araştırma şirketi olan KONDA, 38 ilde yaş ve sosyal sınıflara göre 2 bin 767 kişi üzerinde referandum anketi yaptı. Çalışma, Haziran ayından itibaren her ay düzenli olarak gerçekleştirildi. Referandum'da 'evet' oyu kullanacağım diyenlerin oranı haziran ayında yüzde 53.3, temmuzda yüzde 53.8 ağustosta ise yüzde 54 olarak belirlendi. 'Hayır' oyu vermek için sandığa gideceklerin oranı ise haziranda yüzde 46.7, temmuzda yüzde 46.2, ağustosta ise yüzde 46 olarak tespit edildi.

HAYIR OYU İNİŞE GEÇTİ
Eylül ayı sonuçlarına göre ise 'evet' diyecek vatandaşların oranı yüzde 54'ten yüzde 56.8'e yükseldi. 'Hayır' diyecekler ise yüzde 46'dan yüzde 43.2'ye geriledi.
"Anayasa değişikliği konusuyla ilgili sizce hangi cümle doğrudur" sorusuna "Demokratikleşmemiz için bu değişiklikler doğru ve gereklidir" diyenlerin oranı yüzde 41.8 olarak belirlendi. "İktidar kendi iktidarını pekiştirmek, sivil diktatörlüğe gitmek için bunları yapıyor" cümlesine katıldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 32.7 oldu.

Tarhan Erdem, araştırmacıların anket sonuçlarını verirken yorum ve verilere ait çıkarımları karıştırdığını belirtti. "Görüşlerinizi mi yoksa verilerinizi mi yazıyorsunuz ya da söylüyorsunuz belli olmaz" diyen Erdem, bu nedenle sonuçlarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

TARHAN ERDEM'DEN AÇIKLAMA GELDİ
KONDA Araştırma Şirketinin sahibi Tarhan Erdem Radikal Gazetesi'ne gönderdiği yazısının yayınlanmaması üzerine çıkan spekülasyonlar konusunda açıklamayı yaptı.

Tarhan Erdem'in açıklaması şöyle:
"Ben yazımı perşembe günü yayınlanmak üzere gönderdim. Yazımda KONDA'nın yaptığı referandum anketine yönelik sonuç ve yorumlar vardı. Eyüp Bey (Eyüp Can Sağlık) aradı, 'Kusura bakmayın seçim dönemlerinde anket sonucu yayınlamama yönünde prensibimiz var. Bu nedenle anketle ilgili yazınızı yayınlayamıyoruz' dedi. Bunda ters bir şey yok. Sonuç olarak bir prensip meselesi. Kendilerine hak verdim."


KAYNAK

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 431
favori
like
share
berfinay Tarih: 12.09.2010 14:53
katılımın yüksek olduğu söyleniyor sığınak bakalım ben %55i geçeceğini tahmin ediyorum :85:
sıgınak Tarih: 11.09.2010 15:40
bence evet oyları %60 ı bulur