Birçok faydalı besin, aynı anda tüketildiğinde büyük tehlikeye dönüşebiliyor. Kola-et, çikolata-şarap bunlardan sadece birkaçı.

Birçok besin sağlık için yararlı olarak bilinse de, işin sırrı bu gıdaların nasıl ve neyle birlikte tüketildiğinde yatıyor.

Amerikalı bilimadamlarına göre; besinler karıştırıldığı zaman kalp krizi, alerji ve tansiyon gibi istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. İşte, birlikte tüketilmemesi önerilen gıdalar:
* Çikolota ve şarap: Bir arada tüketilmesi, özellikle tansiyon hastaları için risk taşıyor. Bu ikili, kalp krizi gibi sonuçlar doğurabiliyor.
* Tavuk ve peynir: İkisi de birbirinden çok sağlıklı ama, bir araya geldiğinde kalp hastaları için büyük risk oluşuyor. Tavuk ile peynirin bir arada tüketilmesi durumunda, yine kalp krizi riski artıyor.
* Çay ve yumurta: Bir arada tüketildiğinde hiçbir fayda sağlamıyor. Çay yumurtadaki demiri yok ederek, olumlu etkiyi sıfıra indiriyor. Ayrıca yumurta alerjisini tetikliyor.
* Kola ve et: Etle tüketilen kola, etteki asitleri daha da açığa çıkarıyor. Bu durum da, bağırsak ve mide kanseri riskini artırıyor.
* Çilek ve alkol: Çilek yedikten sonra alkol tüketilmesi, alerji yapmaya müsait olan çileğin bu olumsuz etkisini artırıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 766
favori
like
share
morhanp Tarih: 27.04.2006 14:42
Ne kadar emek vererek, ne kadar güzel hazırlamışsın
Şahane olmuş.[/

Yalnız, Arkadaşların dediği gibi kahvaltıda çayla yumurtasız olmuyor. Buraya yumurtayla ilgili bir alıntı koyayım.

Protein ve vitamin kaynağı
Yumurtada, organizmamızın kendi başına üretemediği bütün proteinlerin üretimi için gerekli aminoasitler bulunuyor... Ayrıca A, D ve B vitaminlerini de yüksek miktarda içeriyor. Fosfor, demir, kalsiyum ve kükürt gibi mineralleri de unutmamak gerek! Yumurtanın yararları saymakla bitmiyor. Havucun gözlere ne kadar faydalı bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz. Yumurta da en az havuç kadar gözlere yararlı!.. Yumurtanın sarısında bulunan pigmentler göz dokularında depolanıyor ve serbest radikallerin yarattığı yaşlanma etkilerini azaltıyor. Özellikle yaşa bağlı bir göz rahatsızlığı olan ve sonu körlüğe kadar varabilen 'Armd' probemine karşı önlem almak için yumurta tavsiye ediliyor.

Aşırı miktarda tüketilen çay ve kahvenin vucudumuzdaki demiri yok ettiği bilinen bir gerçek. Madem çaydan vazgeçemiyoruz. o zaman demir içeren yiyeceklerden daha fazla almalıyız.

Birde herkesin severek yediği yoğurlu ıspanak konusu var. Bir beslenme Uzmanı arkadaşımdan duymuştum.
Ispanaktaki demirle yoğurttaki Karbonat birleşerek vücudun alamayacağı bileşikler yapıyormuş. Yani mineraller boşa gidiyor.

Ne olursa olsun, Ispanakta yoğursuz yenmez ki değil mi?
Kebapın, tavuk kızartmanın Colasız ne tadı olacak...
ClLglN_MuRaT Tarih: 26.04.2006 15:08
* Çay ve yumurta: Bir arada tüketildiğinde hiçbir fayda sağlamıyor. Çay yumurtadaki demiri yok ederek, olumlu etkiyi sıfıra indiriyor. Ayrıca yumurta alerjisini tetikliyor.

çaysız gitmiyor ne yapalım :5: ama bir dahaki sefere yemem :46:
selene Tarih: 26.04.2006 09:22
çok güzel açıklamışsın ellerine sağlık arkadaşım
menekşe çiçeği Tarih: 26.04.2006 09:00
bilgilerin için teşekkürler arkadaşım
ozlems_o Tarih: 26.04.2006 08:18
:20: o zaman çok yalış yapıomuşum ben.
neyse bilgiler için sağol canım
MuHaMMeD_VaDiSi Tarih: 26.04.2006 05:08
Kahvalti da cay la sucuklu yumurta beraber iyi gitmez mi be :79: ayip ettin.
kahvaltida yumurta ve cay ikilisini birde et ve cola ikilisini birlikte aliyorum
Bende :19:
Bilgiler icin cok te$ekkurler casper835 arkada$im
doktoruydu Tarih: 20.04.2006 09:38
teşekkürler.....
ellerine sağlık...
ECE_06 Tarih: 18.04.2006 01:08
Colayı zaten literatürümden sildim içmem yumurtayıda çayın yanında sevmem ee zaten şarapla çikolata pek kullanılmaz (likör desen bayramdan bayrama olabilir) alkolle aram yok çilek yanında hiç olmaz tavuklada peynir hiç ikisini bir arada tüketmedim nasıl olur bilemiyorum demekki iyiykide bunları bir arada kullanma alışkanlığım olmamış bu yazıdan sonra kendimi bu konuda kutluyorum teşekkürler güzel DR um.
refik Tarih: 17.04.2006 08:50
faydalı bilgilerin için teşekkürler eline sağlık kardeşim