[COLOR=coral]Gündelik yaşamda çoğumuz hep bir koşturmaca ve stres içindeyiz. Bu da çoçuklarımızla ilişkimizi monoton bir hale getiriyor. Ancak tatildeki zaman daha geniş ve rahat olduğundan dolayı, çocuğunuza kendi başına hareket etmeyi aşılayabilirsiniz.Örneğin onu kendi kendine yemek yemeye veya giyinmeye teşvik edin (tabii ki yaşını da gözönünde bulundurarak). Artık daha çok vaktiniz var, çamaşır yıkamak için öyle acele etmeniz gerekmiyor. Bu nedenle çocuğunuza resimlerle, yemek yerken kaşığı nasıl tutması gerektiği gibi ufak püf noktalarını eğlenceli şekillerle öğretebilirsiniz.

Ona bebek gibi davranmayın! Ona hayatın engellerine karşı güçlü olması gerektiğini aşılayıp, zorluklara göğüs germesinde yardımcı olun. Böylece çocuğunuz aştığı zorluklar karşısında kendisiyle gurur duyacaktır. Yaptığı şeylere karşılık ona güvendiğinizi her zaman belli edin.

Tatil sırasında çocuğunuz yeni şeyler keşfeder. Ddeniz, güneş, dağlar... Ancak dikkatli olun. Çocuklar yeniliklere karşı korku duyabilir. Korkulara karşı saygılı olun. Denize girmek istemeyebilir, korku duyabilir. Belki ilerleyen günlerde fikrini değiştirecek, korkusunu aşacaktır. Bunun için kendinisi güvende hissetmeli. Ona korkusunu aşma yollarını ürkütmeden anlatın. Kesinlikle zorlamayın.

Çocuğunuzu doğru ve iyi bir tatil arkadaşı olarak görmeniz önemli. Ona bilgiler verin, beklentilerinden bahsedin ve gezi hazırlıklarında ona da sorumluluklar verin. Çocuğunuz kendisini daha fazla sorumlulukta hissedip, daha çok keyif alacaktır. Götüreceği ufak tefek eşyaları seçmek, bavula koymak ona neşe verecektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 427
favori
like
share