[COLOR=coral]Çocuğunuz hazır mı? Artık bu soruyu sorma vakti gelmiş sayılır. Çocuğunuz eğer merdivenleri tek başına inip çıkabiliyorsa, yeterli derecede konuşup derdini anlatabiliyorsa tuvaletini kendi kendine yapacak, tuvaletin yerini soracak ve özellikle de buna kendisi karar verecek yaşa gelmiş demektir.


Bazı büyükler bu konuda fazla hızlı ilerleyip, çevrelerinden çok etkileniyorlar. Ve özellikle de bu konuda çocukta belli bir yaşın sabit olduğunu düşünüyorlar. Çocuğunuza güvenin ve onun odak noktada olduğunu bilin.

Tatil sonrasında anaokuluna başlanacağı veya devam edileceği düşüncesi size hayli korkutucu gelebilir. Panik yapmayın! Çocuğunuzu dikkatlice bu konuda hazırlayın. Yazdan yararlanıp ona çamaşır giymesi gerektiğini alıştıra alıştıra öğretin. Ev içindeyken onu serbest bırakın ve kendisi istiyorsa eğer uzun süre evde çıplak gezmesine izin verin. Ancak yeri geldiğinde nasıl davranması gerektiğini de onu işleyerek öğretin.

Yaz ayları, çocuğu teşvik etmek için en güzel zamandır. Evde ya da denizde çocuğunuzu mayosuyla ve şortuyla gezmesine izin verin. Bu ona daha rahat gelecektir ve tuvalete gitmek istediğinde kolay olacaktır. Ancak çocuğunuzu kesinlikle sahilde çıplak dolaştırmayın! Çünkü ona zarar verecek ve bulaşacak birçok bakteri sahilde mevcuttur.

Ayrıca çocuğunuza güvenin! Unutmayın, söz konusu olan çocuğunuzu fiziksel gelişimi. Düşüncelerini ve isteklerini size doğrudan söylemesi için onu teşvik edin. Bu sayede fiziksel ihtiyaçlarını dile getirmesi nun için daha kolay olacaktır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 412
favori
like
share
menekşe çiçeği Tarih: 17.04.2006 13:30
Paylaşımınız için teşekkür ederim.
SU-PERISI Tarih: 16.04.2006 17:00
yararlı bilgilerin için saol arkadaşım