[COLOR=coral]Son zamanlarda manikür, pedikür yaptıran, saçlarının rengini çan erkeklerin sayısı neredeyse kadınlara yaklaşmıştı. Fakat İzmir'de hem kadınlara hem erkeklere hizmet veren bir kuaför, erkek müşterilerin sayısının kadınları geçtiğini söyledi.

Erkek ve kadın müşterilerine hizmet veren bayan kuaför Filiz Şimşek, erkeklerin güzel görünüm kazanmak için en az kadınlar kadar çaba sarfettiğini, son aylarda erkek müşterilerinin sayısının bayanları geçtiğini belirtiyor. Şimşek, gençlerin sarı, orta yaşlı "aksaçlı" erkeklerin siyah boya, düz saçlı erkeklerin ise perma yaptırmayı sevdiklerini söylüyor.

Kırışıklıklarını kapatıyorlar

"Erkekler, manikür, pedikür, cilt ve saç bakımında bayanlardan daha fazla çaba sarf ediyorlar. Erkekler arasında kaş ve yüz tüylerini aldıranlar ile ense tüylerine epilasyon uygulaması çok yaygınlaştı. Eskiden ekrana çıkan kişilerin yüzüne makyaj yaptırdıklarını görürdük. Şimdi, yüzlerindeki çizgileri kapatmak, kırışıklıkları inceleştirmek, örtmek isteyen müşterilerim var."

İzmir Kuaförler ve Manikürcüler Odası yetkilileri de, erkek berberlerinin bir çoğunun saç ve cilt bakımına yöneldiğini bu yüzden, "eski erkek berberleri"nin yerini "erkek kuaförleri"nin aldığını belirtiyorlar. Yetkililer, erkeklerden manikür, pedikür ve boya konularında gelen talebin artması üzerine, erkek kuaför salonlarında bayanların çalışmaya başladığını kaydediyor.

Saçlara röfle ve perma

İzmir Berberler Odası Genel Sekreteri Ersin Ahmet Demir de, stresten, sıkıntıdan saçları dökülen, ciltlerinde bozulma meydana gelen erkeklerin erkek kuaförlerine yöneldiğini ifade ediyor.

"Kozmetik firmaları özellikle erkeklerde saç dökülmesi ve cilt güzelliği için yeni ürünler çıkardı. Bu ürünlerde genellikle büyük erkek kuaförlerinde bulunuyor" diyen Demir, genç erkeklerin saçlarını açık renklerde boyattıklarını, röfle yaptırdıklarını şu sözlerle anlatıyor.

"Genç erkekler, saçlarının canlı ve renkli olmasını istiyor. Yazın da genellikle perma yaptırıyorlar. Saç uzatan gençler ise uzun saçlarına defrize yaptırıyorlar. Bu sadece İzmir için değil, Türkiye'nin köyünde, kasabasında artık erkekler bakımlarına çok dikkat ediyorlar."


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1680
favori
like
share
BoardBeLasi Tarih: 26.06.2006 16:57
evet evet cok susluu :85:
casper Tarih: 18.04.2006 14:40
herşey dozunda güzel,
benim tercihim temiz,pak,traşlı yani bakımlı erkek
SU-PERISI Tarih: 17.04.2006 10:37
bakımlı olmak çok güzel fakat abartmamak lazım
eBRuLy Tarih: 17.04.2006 10:32
Abartilmadigi sürece bakimli olmasi daha iyi bencede :85:
ozlems_o Tarih: 17.04.2006 08:59
hayır yaa ben sevmem öle erkekleri :18:temiz düzenli olsun. saçına sakalına dikkate tsin ama yukarıdaki gibi değil bence yeterli :85: