ishalin vücuda zararları - ishali durduran bitkiler - ishale iyi gelen sebzeler - ishal kesen bitki çaylarıDönem dönem ishal vakaları artar. Daha çok yaz mevsiminde ve toplu ortamlarda oldukça yaygın olan ishal, hem vücudu halsiz bırakır, hem de sıvı kaybına neden olduğundan özellikle çocuklar açısından oldukça tehlikelidir. Bağırsak bozukluğu,ishal ve gaz problemleri için, bitkisel önerilerimiz mevcut.

Tarçın : Şiddetli bir ishaliniz ver ise, sıvı ve element kaybından dolayı, vücudunuz susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya demektir. Tarçın, ishali kısa sürede keser.

Kurutulup toz haline getirilmiş tarçın kabuğundan, bir çorba kaşığı dolusu, bir bardak sıcak suya karıştırın. 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Ilıdıktan sonra için. Ama bu tarçın çayı kısa süreli kullanılmalı.


Yaz mevsiminin bu sıcak günlerinde, bağırsak enfeksiyonlarına çok fazla rastlanmakta. Özellikle sulardan ve sebze-meyveden geçen bu ishal salgınlarını önlemenin en iyi yollarından biri, meyve ve sebzeleri iyice yıkayıp, sirkeli suda bekletmektir.

Ama yine de isahal olduysanız mutlaka bir hekime gitmek ve gereken tedavi ve beslenme diyetini almak gerekir. Çünkü, ishal vücutta su ve element kaybına sebep olduğu için istenmeyen sonuçlara sebep olabilecek bir hastalık.


*Havuç, limon ,narın ishali kesici özellikleri varsır.

*Bir miktar kurutulmuş adaçayının 1 litre suda kaynatılıp içilmesi halinde ishale iyi geldiği görülür.

Böğürtlen:ishallerde çok faydalıdır. İshalde, böğürtlenin sıkılarak elde edilen suyu içilir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6808
favori
like
share