[COLOR=coral]

Karın germe ameliyatı orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının gerginliğe kavuşturulmasını içerir. Bu ameliyat sonrası karın çok bariz olarak düzelir, kişi ağırlıklardan hızlı bir biçimde kurtulur. Bu ameliyatı yaptırmak isteyenlerin yoğun sigara içmesinin riskli olacağı bilinmelidir. Operasyondan en az 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar sigaranın kesilmesi tavsiye edilir.

Karında doğum sonrası oluşan çatlaklar, karın kaslarının anatomik gevşemesi sonucu bombeleşme ve aşırı yağlanmaya bağlı deri sarkmaları olduğunda bu operasyon önerilir.

Sadece alt karın bölgesinde çatlak ve hafif sarkma olanlarda mini karın germe ya da endoskopik karın germe ameliyatı yapılır. Ciddi sarkma ve yağlanmalarda genel karın germe ameliyatı yapılır.

Operasyondan hakkında temel bilgiler...

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile 1,5 -2 saat süren bir işlemdir. Ertesi gün hasta eve gönderilir. Dikiş alma yoktur. İlk hafta hastaya karın bölgesine yük bindirecek hareketlerden uzak durması tavsiye edilir. Araba kullanmak yasaktır. 5-7 gün sonra ofis işlerine başlanabilir. Korse 2 hafta kadar kullanılmalıdır. İki hafta rutin işler haricinde iş yapılmaz. Spor ve egzersizlere bir ay sonra kademeli olarak başlanır.

Karın gerçek şeklini 3-6 ay sonra alır. Dikiş izleri mayo ya da iç çamaşırı içerisinde kalacak şekilde planlanır. Bu izler ilk 6 ay kişiyi rahatsız etse de bir yıl içerisinde solarak azalır. Arzu edilmeyen gerginliğe bağlı kötü izler lokal anestezi ile, revizyon yapılarak düzeltilebilir.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
eBRuLy Tarih: 17.04.2006 10:57
ameliyata karsiyim :18:

saol paylasimin icin
casper Tarih: 16.04.2006 23:57
Ben bu kadar cesur değilim,ama spor dersen ona varım :20:
SU-PERISI Tarih: 16.04.2006 16:50
paylaşımların için teşekkürler