AIDS hastalığı olanların yaşama şanslarının, hastalığa yol açan virüsün (HIV) türüne bağlı olduğu belirlendi.
Amerikalı araştırmacıların Uganda'da yaptıkları araştırma, D alt türündeki virüsün bulunduğu insanlarda hastalığın, A alt türündeki virüs bulunanlara göre daha çabuk ilerlediğini saptadılar. İngiltere ve diğer Batı ülkelerinde ise daha ziyade B tipinin bulunduğu bildirildi.
Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, 1995-2001 yılları arasında virüsü yeni kapmış 326 kadın ve erkek üzerinde inceleme yaptılar.
Araştırmacılar, Uganda'da en yaygın olan A ve D tiplerini saptamak için DNA testleri kullandılar. Deneklerden 'ünde A alt türündeki, 203'ünde ise D alt türündeki HIV'in bulunduğu tespit edildi. Kalan 70 deneğin ise bu iki türün birleşiminden oluşan bir türdeki HIV'i taşıdığı anlaşıldı.
Bilim adamları, bu kişilerin vücutlarındaki virüs sayısının hemen hemen aynı olmasına karşın, farklı alt türlerdeki virüsleri taşıyanların hayatta kalma sürelerinin farklılık gösterdiğine dikkat çektiler.
Buna göre, hayatta kalma sürelerinin A alt türü için 8,8, D için 6,9, AD için ise 5,8 yıl olduğu belirtildi. Araştırmaya katılan deneklerden D tipi virüs bulunanların yüzde 10'u 3 yıl içinde ölürken, A tipi virüs bulunanlardan ölen olmadı.
Araştırmacılar, D türünün daha öldürücü olmasının nedeninin, D'nin bağışıklık hücrelerindeki ana ''reseptörlere'' sıkı sıkıya kenetlenerek hücrenin daha çabuk ölümüne yol açma yeteneği olduğunu söylediler.
A türü sadece CCR5 reseptörüne bağlanırken, D türünün yüzde 25'i hem CCR5 hem de CXCR4 reseptörüne bağlanıyor. Araştırmada, bu ikinci gruba girenlerin üçte ikisi 3 yılda hayatını kaybetti.
Araştırmacılar, HIV türünü bilmenin hastalığa müdahale açısından önem arz ettiğini belirttiler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 561
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 19.04.2006 23:16
teşekkürler......
eline sağlık......
selene Tarih: 17.04.2006 10:28
paylaşım için teşekkürler superisi
refik Tarih: 17.04.2006 09:40
çok kötü bir hastalık. teşekkürler değerli bilgilerin için
casper Tarih: 16.04.2006 23:35
Maalesef adını duymak bile ürkütüyor insanı,öldürmeyen türü bile olsa,aids asdını duyan herkes ürker vebu kez de kötü psikoloji yüzünden hasta da çöküntü oluşur