New York Eyalet Üniversitesinden bir ekip dedikoduyu sosyal etkileşimin önemli bir parçası olarak yorumluyor.

Üniversitede görevli biyoloji ve antropoloji profesörü David Sloan, Dedikoduyu özensizlik ve güvenilmezlik göstergesi olarak karalayıp durduk. Ama araştırmamız bunun çok temel bir uyum sağlama yolu olduğunu gösteriyor diyor.

Uzmanlara göre bireyin içini döküp rahatlamasını sağlamasının yanı sıra dedikodu aynı zamanda düzenleyici bir sosyal işlev de görüyor. Profesör Sloan Dedikodu bilgiyi paylaşmanın bir yolu, üstelik başkalarını kontrol etmeye imkan veriyor diyor. Yanlış davrandığı düşünülen bir kişi hakkında dedikoduya başlanıp o kişinin adının kötüye çıkarılması -Profesör Solana göre- yanlış davranışı engellemenin bir yolu olabilir.

Peki, ya haksız ve mesnetsiz dedikodu?
Profesör Sloan Biri kalkıp kendi çıkarları doğrultusunda dedikodu yaparsa, dedikoduya hedef olan kişiyle birlikte kendi adı da kötüye çıkar. Ama bir grubun çıkarları doğrultusunda ise dedikodu, o zaman diğerleri de bundan karlı çıkar ve kimsenin itibarına zarar gelmez diye yanıtlıyor bu soruyu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 516
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 19.04.2006 23:26
teşekkürler......
eline sağlık......
refik Tarih: 17.04.2006 09:27
değerli bilgileriniz için teşekkürler. dedikodu yapmasınıda hiç sevmem doğrusu
casper Tarih: 16.04.2006 23:31
ewet haklı olabilir bir yerde insanın rahatlamasını sağladığını itiraf etmeliyim,
ancak asılsız konuşulanların da tam ters etki yapacağını sanıyorum,bence bu tür konuşmalar zamanla kişinin kendi içinde vicdan muhasebesi yapmasına neden olur ve bu da ruhsal sıkıntılara yol açar