Her geçen gün yeni bir zararı keşfedilen sigaranın, bitkilerin büyümesini de olumsuz etkilediği belirlendi


Trabzon Yomru Fen Lisesi öğrencileri Nagihan Uzun ile Esra Baltacıoğlu, 6 gün süren bilimsel çalışmalarıyla sigarının zararlarını bir kere daha gözler önüne serdi.


TÜBİTAK'ın Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması bölge sergisinde yer alan ''Sigara dumanının arpa bitkisi üzerindeki olumsuz etkileri'' konulu bilimsel araştırma büyük ilgi gördü.

İki ayrı fanusta arpa bitkisini çimlendiren öğrenciler, fanusların birinde 6 gün boyunca sabah ve akşam saatlerinde 2 sigara yakarak bitkinin büyümesinde sigara dumanının etkisini izlediler. Altıncı günün sonunda, sigara yakılan fanustaki arpaların boyunun normal fanusta yetişenlerden kısa olduğu belirlenirken, yaprak genişliklerinde de önemli farklılık tespit edildi.Bitkinin gelişmesini ve besin üretmesini sağlayan enzimlerin sigaralı ortamda yetiştirilen arpalarda daha az olduğunu belirleyen öğrenciler, sigaranın zararlı etkisini gözler önüne serdiler.

Sigarı zararına dikkat çekmek için bilimsel çalışmayı gerçekleştirdiklerini anlatan Baltacıoğlu, ''Sigaraya getirilen kısıtlamalar ve her gün yeni bir zararının ortaya çıkması üzerine biz de sigaranın zararlarını yeni bir açıdan gözler önüne sermek için bu çalışmayı yaptık'' dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 513
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 20.04.2006 09:42
teşekkürler.....
ellerine sağlık...
morhanp Tarih: 19.04.2006 08:58
Değerli @hayalet ne güzel hazırlıyorsun teşekkürler ve tebrikler
ECE_06 Tarih: 18.04.2006 01:21
Bu sigara konusunu hiç açmasak derin bir üzüntüye giriyorum çünkü hala içmeye devam ediyorum içler acısı bir durum offfffff of
SU-PERISI Tarih: 17.04.2006 17:37
zararını bile bile içiyoruz,biran önce sigaradan kurtulmanın çaresini aramalıyız
refik Tarih: 17.04.2006 09:12
sigaranın zarar vermmediği bir alan varmı. Bu illetten bir an önce kurtulmalıyız