KAYSERİ - Prof. Dr. Ekrem Aktaş, mantarın deride, tırnaktave mukoza bölgesinde hastalık yapabilen bir canlı olduğunu belirtti. Havada, suda ve toprakta binlerce çeşit mantar bulunduğunu ve bu mantarların havanın ısınmasıyla birlikte harekete geçtiğini kaydeden Aktaş, mantarın yayılmasında iklim koşullarının büyük etkisi bulunduğunu söyledi.

Hava sıcaklığının artması ile nemli ortamın mantarın üremesine ve çabuk yayılmasına neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aktaş, şunları söyledi:
İklim koşulları mantar hastalığı için belirleyici etkendir. Havaların ısınması ve artan nemlilik oranı mantarın üremesine ve çabukyayılmasına zemin hazırlar. İnsan ve hayvanlarda sıklıkla görülmeye başlar. İnsan daha sık terlemeye başladığı ve vücudun asit yapısı bozulduğu için mantar, deride kendine daha kolay yer bulur. Özellikle ayak ve kasık bölgelerinde yoğun görülür.

İnsan vücudunda çoğunlukla sütlü kahve renginde beliren ve zamanla kepeklenerek dökülmeye başlayan mantarların, bulaşıcı olduğunun unutulmaması gerektiğine işaret eden Aktaş, Kaşıntıyla görülen hastalık sosyal yaşamı olumsuz etkilediğinden önemsenmesi gereken bir hastalıktır dedi.

Prof. Dr. Aktaş, mantardan korunmak için sık sık banyo ve duş yapmak gerektiğine dikkat çekerek, özellikle ayak parmaklarının çok iyi kurulanması gerektiğine işaret etti.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 646
favori
like
share
azize56 Tarih: 15.09.2008 21:18
çok teşekkürler
doktoruydu Tarih: 19.04.2006 23:19
teşekkürler......
eline sağlık......
refik Tarih: 18.04.2006 08:06
değerli bilgilerin için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 17.04.2006 20:04
Ayak sağlığına özen göstermeliyiz. ayaklarımızı yıkadıktan sonra mutlaka kurulamalıyız. Birde ortak terlik kullanmamaya özen göstermeliyiz bence.
Teşekkürler kardeşim