[COLOR=coral]Televizyonun gözlere nasıl zarar verdiğine dair artık hepimizin az çok bilgisi var. Ancak gözlerimizi korumak için televizyon izlemekten vazgeçsek bile aslında hayatımızdan çıkaramadığımız bir başka unsar var ki, göz sağlığını televizyondan çok daha fazla tehdit ediyor. Bilgisayar!!!

Modern hayatın vazgeçilmez aleti hatta modern hayatın sunduğu yepyeni bir yaşam tarzını ifade eden bilgisayar, göz bozukluğuna sebep oluyor. Üstelik gerek işte, gerek evde, gerek okulda ondan kurtulmak, onsuz yaşamak hemen hemen imkansız.

Gözlerimizi nasıl koruyabiliriz?

Göz doktorları günde 4 saatten fazla bilgisayar karşısında kalan kişilere kesinlikle bir ekran filtresi kullanmalarını öneriyorlar. Böylelikle bilgisayardan etkilenme olasılığı bir hayli azalıyor.

Bilgisayarın yeri ve konumu da elbette ki çok önemli. Özellikle ışığı arkanıza almamaya dikkat edin. Pencere kenarında oturuyorsanız kesinlikle perdeleri kapalı tutun. Bilgisayar ekranına yansıyan ışığın gözlere zararı vardır. Bu sebeple yansımayı engelleyecek biçimde hatta mümkünse yüzünüzü pencereye gelecek şekilde oturun. Kısacası ışığı arkanıza değil önünüze alın.

Bilgisayar ekranınıza çok fazla yaklaşarak çalışmayın. Ekranla gözlerinizin arasındaki mesafenin 10-20 cm olmasına özen gösterin. Yazıları iyi göremediğiniz için ekrana çok fazla yaklaşıyorsanız, yazının ya da görüntünün boyutunu büyütün. Ancak ekrana 10 cm'den daha fazla yaklaşmayın.

Bilgisayar kullanırken göz kırpmayı ihmal ettiğimizden gözler gereğinden fazla kurur. Bu yüzden gözlerin doğal ıslaklığını sağlamak amacıyla göz doktorundan yan etkisi olmayan ancak gözlere gereken ıslaklığı veren damlalardan alabilirsiniz.

Bilgisayar kullananlar için özel olarak üretilmeye başlanan kontak lensler mevcut. Bu lensler filtre görevi görme özelliğine sahip olduğundan numaralı değil ama gözleri bilgisayar ya da televizyon gibi ışık kaynaklarına karşı koruyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 485
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 19.04.2006 23:20
teşekkürler......
eline sağlık......
refik Tarih: 18.04.2006 09:35
değerli bilgileriniz için teşekkürler. uymaya çalışalım
ECE_06 Tarih: 18.04.2006 00:52
Acaba kaçımız bunlara dikkat ediyoruz ki çok azdır sanırım artık bırakın büyükleri bilgisayar karşısında oturan kişilerde yaş sınırı 5 yaş altına düşmüş durumda o yüzden gelecek nesilde sağlam göz bulmak biraz zor olacak sanırım. teşekkürler
casper Tarih: 17.04.2006 20:17
su-perisine katılıyorum,dalınca hiçbir tedbir alamıyoruz
SU-PERISI Tarih: 17.04.2006 19:57
canım ne kadarda özen göstersek yinede olmuyo. dalıp gidiyoruz kurallara uymak lazım. teşekkürler