[COLOR=coral]Türkiye´de ve dünyada ilk defa seri üretime geçen pilsiz ve şarjsız el fenerinin bir öğrencinin projesi olduğunu vurgulayan satış sorumlusu Metin Yıldız, "Teknik lisede okuyan bir öğrenci, bobin arasından geçen bir mıknatıs sistemiyle elektrik üretmeyi başararak el fenerinde uyguladı. Daha sonra bu projeyi İstanbul Elektrik Firması´na gönderdi. Burada arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar sonucu da olumlu çıktı. Pil ve şarj cihazı kullanmağa gerek kalmadan hazırlanan sistemde, sadece bir kez sallamak yeterli oluyor. Bir kez salladığınız el fenerinin elektrik enerjisi yaklaşık 10 saat gidiyor" dedi.

Almanya´da katıldıkları bir fuarda bu ürünü gösterdiklerini belirten Yıldız, "Almanlar hayretler içinde kaldı ve bizden talepleri oldu. Bunu yapan bir lise öğrencisi, yani bir Türk´ün başarısıdır. Şimdi İstanbul Elektrik Firması tarafından seri üretime geçen bu el feneri ileriki dönemlerde maden ocaklarında kullanılan kasklara da monte edilecek. Bu sistem sayesinde pillerden oluşan çevre kirliliği ortadan kalkıyor. En iyisi ise aldığınız el fenerini ömürlük kullanabiliyorsunuz" şeklinde konuştu.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 488
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 09:00
paylaşım için teşekkürler
cLaSs Tarih: 05.05.2006 01:38
Tesekkurler Bilgi icin. TeknoloJi adina harika bir Haber
stugal Tarih: 04.05.2006 21:57
Muhteşem haber
morhanp Tarih: 22.04.2006 22:20
Walla haber, bilmiyorum bilirmisiniz "Con Ahmetin devri daim Makinası" gibi bişi.
Yani teoik olarak imkansız gibi bir şey . Evet sallıyarak elekrirk üretmek mümkün ama uyguladığınız kğ.kuvvet/sn için alabileceğiniz güç birimlerinin bir birine dönüşü sabittir. Watt, Joul, Erg vs. vs. yani bi kere salladım 10 saat aydınlatma için watt üretti maalesef doğru değil .Öyle bişi olsa biz barajda su gücü ile bi sallarız bi seferde aylarca enerji olur. Oh ne ala..
Malesef bu haber aspragas bi haber
casper Tarih: 17.04.2006 22:21
Yanlış anlamadıysam artık pil bitti eyvah sözleri tariha karışacak,
teşekkürler cadıkızcım