Evet, arkadaşlar bir madeni para ile yazı tura atarak pi sayısı bulunabilir mi?
Bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi ile pi sayısının bulunacağını biliyorsunuz. Pi sayısını bulmanın en basıt yolu budur :5: tabi artık günümüz için geçerli değil :85: bu işle uğraşanlar bunun artık denklemlerle bulunacağını bilirler. Pi sayısı matematikteki en ilginç sayılardan biridir. kemdini tekrar ettiği ispatlanamamıştır. sonu bulunamamıştır.
pi=3,1415926......... olduğuna göre
sadece bir madeni para ile yazı tura atarak (çok sayıda madeni para da kullanabirirsiniz) pi sayısını bulabilirmisiniz?
Yorumlarınızı bekliyorum. Bu soru son derece bilimsel ve matematiksel bir sorudur. Lütfen ciddi yorumları bekliyorum.
Forumdaki ilgi durumuna göre cevabı açıklaycağım.
Saygılar..

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 938
favori
like
share
nar çiçeği Tarih: 20.04.2010 17:53
ya nolur yardım edin ödevim var soru şu pi sayısı nasıl bulunur bilen varsa açıklayabilirmi nolursun çok zor durumdayım
stugal Tarih: 04.05.2006 14:17
bulan biri varsa bende sonucunu merak ettim .
morhanp Tarih: 01.05.2006 15:56
Sayın @ZZZ,
Bu foruma katıldığınız için gerçekten çok memnun oldum. Matematige meraklı olduğunuz belli.
Güzel düşünceler üretiyorsunuz.
gerçeğe çok yaklaşmak için çok sayıda atım yapmak gerekir bunuda deneysel olarak değilde yine bilgisyar ortamına taşımak daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum.

Çok doğru yoldasın.

Ne kadar çok atım olursa o kadar doğru sonuç çıkar.
Ha gayret.. senden umutluyum.
ZZZ Tarih: 01.05.2006 10:23
Hayır hayır vazgeçtim trigonometriden, ilk söylediğim bu konuda daha akla yatkın geliyor, olasılık-binom kullanarak belki bunu geometrik ortalamayla destekleyerek ve belki bir işlem daha yaparak (onu henüz düşünüyorum) yapılabilir, ama gerçeğe çok yaklaşmak için çok sayıda atım yapmak gerekir bunuda deneysel olarak değilde yine bilgisyar ortamına taşımak daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum. Yinede tek atımla bulunabiliyorsa, detaylarını öğrenmek isterim.

Ayrıca pi sayısı çok güzel bir konu. Keşke bu forumda tarih, coğrafya edebiyat bölümleri de açılsa, hatta bu bilim köşesine sizin gibi bilgilendirici kişiler daha çok girsede bizlerinde bu konuda gelişmemize faydası olsa. Ayrıca geçmiş toplumların hatta ilk çağ toplumlarının bile pi sayısına hatta bu gün nereden ve nasıl keşfedildiğini ilk olarak hangi yoplum tarafından kullanıldığını çoğumuzun umursamadığı sıfır rakamına ulaşmak için verdikleri çabayı gördüğümde bilgiye ulaşmada ne kadar hazırcı bir dünyada olduğumuzu hatta ulaşmayı bırakın bir çoğumuzun bilgiyi kullanmaya bile zahmet etmediğini görüp üzülüyorum. Bu yüzden bizleri düşünmeye yönledirdiğiniz için iki kere teşekkür ediyorum. Lütfen devam daha öğrenecek çok şeyimiz var sevgiler.
ZZZ Tarih: 01.05.2006 09:59
Buldum buldum galiba evrekaa trigonometri ve açılar arasındaki trigonometrik bağlantılar kullanılabilir belki ama hala yazı tura ile bağlantılandıramadım. Yakında çatılyacağım lütfen açıklayın artık. :19:
morhanp Tarih: 22.04.2006 21:38
Pi sayısı evrendeki en ilginç sayılardan biridir. Bildiğim kadarıyla Japon bir matematiçi süper bilgisayarlar yardımıyla pi sayısının 100.000 ci basamağına kadar hesaplamış .
Pi sayısı şifre bilimde kullanılan güvenli olan bir sayıdır. kendini tekrar etmemesi onu güvenli kılaktadır ve şu anda kullanılan bilgisayarlar pi ile üretilen şifreleri çözebilecek kadar hızlı değiller.
Pi sayısının yazı tura ile bulunup bulunamayacağını elbette açıklayacam
açıklayacağım yöntemi deneyerekte sınayabilirsiniz. Tabi niçini nedeni yüksek matematik bilgisi gerektirse de burada okuyucularımızı sıkmamak adına en basit ve anlaşılır yolla anlatacağım konuyu anlamak için lise matematik bilgisi yeterlidir.
Yalnız biraz daha sabır.. belki ilgilenen üzerinde düşünen arkadaşlar olabileceğini düşünüyorum. Ümidimin azalmasına rağmen... :19:
casper Tarih: 21.04.2006 11:28
Bende çok merak ettim,
lütfen açıklayabilirmisin? :20:
CADIKIZ Tarih: 21.04.2006 10:40
[COLOR=coral]Acayip sekilde merak ettim..
acaba anlatirmisiniz daha genis bir sekilde :20: