Görmediğimize nasıl inanacağız?

Öğrenci,
Şey, diye başladı konuşmasına, derste meleklerden söz etmiştiniz. Bu görmediğimiz varlıklara nasıl inanacağız?

Çok kolay, diye karşılık verdi öğretmen; görmekle inanmanın ayrı şeyler olduğunu idrak edeceksin&
Bak, dedi, inanmak kalbe ait bit keyfiyet. Insan inanmaya çeşitli yollarla gider. Görme, bunlardan sadece birisi&

Yemeğin tadına dilimizle bakarız ve tadı anlar, ona inanırız. Halbuki gözümüz, tadlar alemini görmekte kördür. Radyoyu aç bakalım ne var, dendiğinde, bu defa kulağımıza iş dqşer. Sesler alemine onunla bakarız.
Şu adama bak, ne kadar kibirli denildiğinde ise onun tavırlarından aklımıza birtakım manalar çıkarır ve bir hükme varırız.

Gerçeği bulmada görmeyi tek ölçü kabul edenler, insandaki bütün duyu organlarını bire indirmiş olurlar. Iş bununla da kalmaz, akıl ve vicdanın vazifesini de göze yüklemeye kalkarlar.

Hem: Fennin son keşfine göre, dedi, insanın gözü alemde mevcut ışık dalgalarının yüzde ancak qçbuçuk kadarını görebiliyormuş. Yani insan sadece görmesini ölçü kabul etse, şu hazır alemin bile yüzde doksanından fazlasını inkar edecek. Bu ise cehalet, inat, taassup değil de nedir?

Sana son olarak bir şey daha söyleyeyim, dedi ve işaret parmağını öğrencinin alnına hafifçe dokundurarak:
Şu deri tabakası varya, dedi, onu hayalen yüzünden söküp at. Altındaki etleri de soy kafatasından. Bütün bedenine aynı işi tatbik et. Akan kanlarını bir yana topla. Etlerini başka köşede biriktir&
Iç organlarını birer birer çıkarıp yana diz. Sonra, bu et, kemik, kan, ilik yığının karşısına geçerek sor kendi kendine. Nerede aklım, hani hafızam, sevgim, korkum, merakım nerede? O ıssız bucaksız his dünyam nereye gitti? Sonra, Bu maddi bedenimde bu kadar görünmez alemler yaratan Allah, elbette şu koca kainatta da mahiyetlerini hakkıyla bilemeyeceğim nice ruhaniler, nice melekler yaratmıştır de& Bu tefekkür ile melekler alemini bir derece seyredebilirsin&

(Gerçeğe doğru kitapları - 16)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 398
favori
like
share
mauncan Tarih: 18.04.2006 15:27
güzel bir konu eline sağlık iyi çalışmalar
kurtjara Tarih: 18.04.2006 14:52
Öğretmen güzel bir açıklama yapmış
casper Tarih: 18.04.2006 13:17
Çok ilginç bir konu seçmişsin,
teşekkürler