sarımsağın kalp ve tansiyona etkisi - sarımsağın faydaları - sarımsağın kan basıncına etkisi
Sarımsak ve Kalp-damar (Kardiyovasküler ) Sistemi
Kandaki yüksek serum kolesterolü ve trigliserid seviyesi damar tıkanıklığı ( arteosklerozis – arteriosclerosis ) riski için en büyük faktörlerden biridir. Diğer bir faktör de platelet agregasyonu olarak bilinen kan pıhtılarının damar çeperlerine (duvarlarına) yapışmasıdır. Bu durumlar birlikte oluştuğunda zayıf kan dolaşımına sebep olur. Bu da anginaya (angina pektoris - bölgesel bir yetersiz kanlanmadan kaynaklanan ve sıklıkla göğsün ortasında hissedilen bir baskı-sıkışma hissi), kalp krizlerine , el ve ayaklarda zayıf kan dolaşımına sebep olur.
250 den fazla basılı yayın göstermiştir ki; sarımsak , kolesterol ve trigliseridleri düşürücü etkiye sahiptir, platelet agregasyonunu ( kan pıhtılarının damar çeperine ) ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan fibrin oluşumunu engeller. Ek olarak antihipertansif tansiyon düşürücü ve antioksidan etkilidir. (Vücuttaki serbest radikalleri-zararlı maddeleri etkisiz hale getirme). Kardiyovasküler kalp-damar sistemi hastalıklara karşı çok önemli doğal bir silahtır. Sarımsak karaciğerde kolesterol parçalanmasıyla da ilgilidir. Bu da kana daha az kolesterol salınması demektir. Zaten yükselttiği veya korunmasına yardımcı olduğu ve bir lipoprotein olan HDL kolesterolü, vücuttaki kolesterolün karaciğere taşınmasına yardım etmektedir. Kolesterolün bu türü formu faydalı olup, kardiyovasküler (kalp-damar sistemi) hastalık riskini azaltmaktadır.

Sarımsak ve Yüksek kan Basıncı Yüksek Tansiyon .

Sarımsak Garlic yüksek kan basıncını tansiyon düşürücü etki gösterir. Bu etki muhtemelen kan dolaşımını kolaylaştırmasından kaynaklanır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 20590
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 13.04.2012 13:52
Sarımsağın o ünlü kokusu ve lezzeti içerdiği kükürtlü ve uçucu bir yağdan kaynaklanıyor. Bileşiminde bunun yanısıra protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B ve C vitaminleri var. İşte tüm bu nedenlerden dolayı sarımsak sağlık açısından vazgeçilmez bir bitki.

Sarımsağın en çok bilinen faydalarından biri de tansiyon düşürücü olması. Yiyeceklerle birlikte alındığında, tansiyon düşürücü işlev görüyor. Ayrıca kolesterolü düşürmesi nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde de etkilidir. Sarımsak, solunum ve hazım sistemi rahatsızlıklarında da faydalı etkilerde bulunur.

Halk arasında bağırsak solucanlarına karşı da yaygın olarak kullanılır. 100 gr. sarımsak; 200 gr. su ve 200 gr. şeker içinde bir süre bekletilir (daha doğal malzemeler kullanmak için şeker yerine bal ya da pekmez koyabilirsiniz), sonra süzülür. Elde edilen şurup kurt düşürücü olarak günde 2-3 çorba kaşığı miktarında içilir.

Sarımsak kafa derisinde oluşan kellik, saçkıran gibi hastalıkları iyileştirmekte de kullanılır. Havanda dövülen sarımsağın sıkılmasıyla alınan suya 10 damla kadar alkol ilave edilir ve hastalıklı deriye sürülür.

Sarımsak ayrıca kurşun, civa, kadmiyum ve arsenik zehirlenmeleri için de etkilidir. Selenyum açısından zengin olan sarımsak bazı ağır metal zehirlenmelerinin tedavisinde de kullanılır.

Sarımsak işte tüm bu faydaları nedeniyle gıda ve ilaç sanayinin de dikkatini çekiyor. Sarımsak artık piyasada çeşitli biçimlerde işlenmiş ve paketlenmiş olarak bulunuyor; kurutulmuş sarımsak, sarımsak tozu, suyu, yağı, püresiSeçeneklerimiz bol, fakat en doğrusu doğal halinin tüketilmesi. Mutfağımızda sarımsakla yapılan bol miktarda yemek çeşidi var. Sofralarda bu çeşitlere bolca yer verilerek sarımsağın bütün şifalı özelliklerinden yararlanılabilir.