Sıkıntıdan kurtulmak için - sıkıntı hakkında

Sıkıntıdan kurtulmak için ne yapmalı?
CEVAP
Sıkıntıdan kurtulmak için sebeplere yapışmak gerekir. (Çalışmadan dua eden, silahsız savaşa giden gibidir) hadis-i şerifi de sebeplere yapışmayı emretmektedir. Kur'an-ı kerimde mealen, (Her zorluğun bir kolaylığı vardır) buyuruluyor. Sıkıntıdan kurtulmanın da çaresi vardır. Hiç boş vakit geçirmemeli, kendine faydalı bir meşgale bulmalıdır. (Sabır kurtuluşun anahtarıdır) sözüne uymalı, çalışıp sabrederek bir çıkış yolu aramalıdır.
Psikolog doktorlar, sıkıntının başlıca çaresinin meşgale olduğunu söylüyorlar. Kendinize severek yapacağınız işler bulursanız, rahatlarsınız. Ayrıca manevi yönden, bazı dualar okumanız da faydalıdır.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İstiğfara devam edeni, Hak teâlâ, her türlü sıkıntı ve üzüntüden uzaklaştırır, geçim darlığından da kurtarır, ferahlığa çıkarır, ummadığı yerden rızka kavuşturur.) [Nesai]
(Her gün sabah akşam yedi kere, "Hasbiyallahü la ilahe illa hü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim" okuyan, dünya ve ahiret sıkıntısından kurtulur.) [İbni Sünni]
(La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır.) [Hakim]
(Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şira]
(Sıkıntılı iken Hasbünallah ve nimel-vekil deyiniz!) [İ. Merdeveyhi]
(Yasin okuyanın sıkıntısı gider.) [Deylemi]
(Lâ ilâhe illallah kable külli şeyin, Lâ ilâhe illallah bade külli şeyin, Lâ ilâhe illallah yebka Rabbünâ ve yefni küllü şeyin diyen sıkıntıdan kurtulur.) [Taberani]
(Cuma namazından sonra, İhlâs, Felak ve Nası yedişer defa okuyan, bir hafta, kaza, bela ve sıkıntılardan kurtulur.) [İ.Sünni]
(Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim.) [Müslim]
(Sıkıntıya düşen 7 defa Allah, Allahü Rabbi, lâ üşrikü bihi şeya desin!) [Nesai]
(Sıkıntı için, Allah, Allah Rabbünâ lâ şerikeleh deyin!) [Beyheki]
Sıkıntıdan kurtulmak için, Allahü teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir. (Nur-ül-izah)
(Bismillâhirrahmânirrahim ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil aliyyilazim) okumak, sinir hastalığına ve bütün sıkıntılara iyi gelir.

İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu dua şöyledir:
(Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü) Anlamı şöyledir: Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!
Cepte altın taşımak da sıkıntı için faydalıdır. Sadaka vermek ve 70 kere (Estağfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın anlamı, Ya rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru demektir. Sıkıntı için şunlara da riayet edilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Sıkıntıları sadaka ile önleyin.) [Deylemi]

(Tarak kullanmak, sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Güzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır.) [Bostan]
a
(Abdestten artan suyu içmek sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Akik yüzük sıkıntıyı giderir.) [Ukayli]

(Başkasının sıkıntısını giderenin sıkıntısı gider.) [İ. Ahmed]

(Sıkıntıda duam kabul olsun diyen, genişlikte çok dua etsin.) [Tirmizi]

(En üstün ibadet sıkıntıya sabretmektir.) [Tirmizi]c

Hayatı türlü rezillikler, günahlar içinde geçmiş biriyim. Tevbe ettim. Ancak iş işten geçti. İşimi kaybettim, gizli gizli işlediğim bu rezilliklerin aşikâr olması sebebiyle insanlara karşı rezil oldum. Kahroluyorum. Bu sıkıntı hiç geçmiyor. Birisinin tavsiyesiyle sizin sitedeki bilgileri okumaya, namazımı düzenli kılmaya başladım. Dualar ediyorum. Ama bu üzüntülerin rezilliğin acısının her dakika sanki artarak beni boğduğunu hissediyorum. Bana ne olur bir ümit, bir teselli yolu gösterin, yoksa zaten kaybettiğim kişiliğimi belki de hepten kaybedeceğim.

CEVAP
Birincisi bulunduğunuz çevreyi değiştirin. İkincisi, tevbe eden hiç günah işlememiş gibi olur. İşlenilen günahlara üzülmek güzel şeydir ama tevbe edip bir daha yapmadıktan sonra, bu yüzden kendini bunalıma sokmak uygun değildir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Günahınız çok olup göklere kadar ulaşsa, pişman olunca, Allahü teâlâ, tevbenizi kabul eder.) [İbni Mace]

(Tevbe eden günah işlememiş gibi olur.) [İ.Mace]

Kur'an-ı kerimde buyuruluyor ki:

(Allahü teâlâ, tevbe edenleri sever.) [Bekara 222]

(Sabır ve namazla Allaha sığınıp yardım isteyin.) [Bekara 45]

(Ey iman edenler, sabır ve namaz ile Allahtan yardım isteyin. Çünkü Allah elbette sabredenlerle beraberdir.) [Bekara 153]

([Doğru kılınan] Namaz, münker ve fahşadan [edepsizlikten, akla ve dine uymayan, esrar, içki, zina, livata gibi her türlü kötülükten, günahtan] alıkoyar) [Ankebut 45]

Demek ki sizin yapacağınız şey, namazı doğru kılmaktır. Namaz doğru kılınırsa bütün sıkıntıları yok eder. Hâşâ Allah yalan söylemez. Bu âyetleri düşünerek namazı doğru kılmaya çalışın, rahatlarsınız.

Sıkıntılar için ekte [yukarıda] bildirilenlere de riayet edilirse elbette daha iyi olur

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 991
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 09.04.2010 17:34
([COLOR="YellowGreen"]“Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm” okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdan kurtulmaktır.)

Allah razı olsun .
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 09:35
Allah razı olsun
gulcan57 Tarih: 19.04.2006 23:57
:20: :20: :20:
leotombak Tarih: 19.04.2006 23:19
gulcan kardeşim sen benim ne anlatmak istediğimi iyi bilirsin. Allah bütün inananlara daha büyük sıkıntı vermesin inşallah. Bu arada boş geçmeyelim.

Bir hadis:

Enes İbn-i Mâlik radiya'llâhu anh'den şöyle rivâyet edilmiştir:
Hazret-i Enes demiştir ki: Nebî salla'llâhu aleyhi ve sellem, (çocuğunun) kabri yanında (avaz avaz) ağlamakta olan bir kadının yanından geçmişti de o kadına:
- (Ey emetu'llâh! Ey Allâhım mahlûku kadıncağız!) Allâh'ın gadabından kork! ve sabreyle, (çığlık koparma!) buyurdu. Kadın:
- Haydi benden uzaklaş, sen benim musîbetim ile müsâb değilsin ki, demişti. Halbuki kadın, Resûlullâh sallah'llâhu aleyhi ve sellem'i tanımıyordu. Kadına denildi ki:
- Bu zât, Nebî salla'llâhu aleyhi ve sellem'dir. Bunun üzerine kadın, Nebî salla'llâhu aleyhi ve sellem'in (hâne-i Saâdetleri) kapısına geldi. Kadın, (saray kapıları gibi) Peygamber'in kapısı yanında kapıcılar, gözcüler bulmadı. (hemen huzûra girdi.) Ve:
- Yâ Resûlullâh! Seni bilemedim, (beni affediniz) dedi. Resûlullâh:
- Sabrın kemâli, musîbetin birinci darbesi sırasında (tahammül edebilmek) dir, buyurdu.
Peygamberizin öğütüne uymak lazım. Selametle.
bilinmez Tarih: 19.04.2006 21:07
Sıkıntı insanı her türlü yola itecek çok büyük beladır. Ondan kurtulmak çok zordur. Sıkıntıya kapılabilmek için her hangi bir sebep olması gerekmiyor. Hiç sebep yokken de sıkıntıya kapılabilir insan. Böyle durumlarda en iyi ilaç Allah c.c anmaktır. O herşeye kadirdir. Her musibet ve beladan da bizi ancak o kurtarabilir. Allah razı olsun. Bir ömür boyunca kimsenin sıkıntılı olmayacağı mutlu bir yaşam dileği ile.
gulcan57 Tarih: 19.04.2006 19:50
[COLOR=orangered]leotombak abi hangisi daha kötü hala kavramis degilim, bizim bigi gurbetci olmak mi yoksa, kendi ülkende gurbeti yasamak mi?

ben Türkiye nin havasini teneffüs ediyorsun diye seni daha sansli buluyorum, bu soguk ülkenin soguk insanlariyla olmaktansa,Türkiye nin en ücra kösesinde de olsa, ayni dili konustugum, ayni duygulari paylastigim insanlarla olmayi tercih ederim..

neyse herzaman yaptigim gibi yine konuyu dagitmayayim, sonucta cok az kisi yapilan bi kac saatlik ucak yolculugundan sonra hayatinin tamamiyle degistigini, tüm akrabalarini, arkadaslarini, sevdiklerini, ilini, ilceni, dilini geride birakirken düstügün dipsiz kuyuyu anlayabilir, anlatabilir...

Sükür halimize, beterin beteri var
gulcan57 Tarih: 19.04.2006 19:39
bi ben kalmisim DermanAbinin baslattigi asiyannn a hosgeldin deme furyasina katilmayan, neyse ben de yetistim cok sükür... :85:

asiyannn hosgeldin aramiza, güzel paylasimlarini bekliyoruz..

her nefesin hesabı verilecek.chat odalarında gevezelik yapmaktansa,burada faideli bilgilerle birbirimizi bilgilendirmemiz daha güzel degil mi?

hepiniz cümleten hosgeldiniz...

leotombak Tarih: 19.04.2006 19:27
Memleketimin sözünü bile özlemişim. Dediğimiz gibi memleketle vuslat için sabretmek lazım. Selametle.
Asiyan Tarih: 19.04.2006 17:38
verdiginiz destek için hepinize yürektn teşekkür ederim leotombak abi bilirmisin bizim memlekette sabırla koruk helva olur derler yeterki sabretmeyi bilelim isyan etmeden şiirinden cok etkilendim paylaşımın için teşekkürler