Hollanda'da bir mezarlıkta gönüllü olarak çalışan Hollandalı Henk Rozema, LCD ekran televizyon şeklinde mezar taşı dizayn etti. Zwolle şehrinden 65 yaşındaki Henk Rozema, yaş günü için hazırladığı hayatından kesitlerin olduğu bir DVD'yi arkadaşlarına seyrettirdi. Daha sonra yoğun taleple karşılaşınca, yaşının ilerlediğini düşünerek kendi mezar taşını LCD ekran televizyon şeklinde dizayn etti. Mezar taşı ayrıca İnternet üzerinden de kontrol edilebilecek.

Mezarı ziyaret edenler mezar taşının başına geldiğinde, infrared ışınıyla çalışan ekran kendiliğinden açılıyor ve ölen kişinin hayatı film tadında ziyaretçi tarafından izlenebiliyor.

Mühendis olduğunu belirten Rozema, böyle bir fikir aklına geldiğini ve yapmaya karar verdiğini belirterek "Artık Çakmaktaşlar'ın zamanında değil dijital çağ da yaşıyoruz" dedi. Her anlamda yaşadığı ortama hizmet etmek istediğini belirten Rozema, şöyle konuştu: "Ben zaten gönüllü olarak mezarlıkta çalışıyorum. Mezarlıkta gezerken birçok tanıdığım insanın mezartaşlarında yalnızca isimlerinin yazdığını ve onu yad etmeye gelenlerin eskileri hatırladıklarını fak ettim. Sonra aklıma neden sadece isimler olsun hatırları izleme fırsatı olmasın diye geldi. Sonrasında yaptığım çalışmalarda 20 yıl boyunca hiçbir bakım gerektirmeden çalışabilen kendi geliştirdiğim LCD mezartaşı fikrini uygulamaya koydum. Sonrasında arkadaşlarımın da tavsiyesi ile bunu geçtiğimiz günlerde " mezarlılar fuarında hizmete sundum. Beklediğimden de büyük bir ilgiyle karşılaştım. Seri üretimler için teklifler alıyorum."

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 500
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:43
emeğine sağlık
schizoprenic Tarih: 17.05.2006 16:32
teşekkürler
CADIKIZ Tarih: 17.05.2006 11:28
[COLOR=coral]cok degisik,ama cokta super birse bence :85:
tesekkurler canim,bu haberi hic duymamistim
leotombak Tarih: 14.05.2006 19:31
Keşke o ekranda mezardaki kişinin hayatı yerine mezardaki halleri gösterilebilseydi. Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım.
tıkır Tarih: 14.05.2006 14:11
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Ne güzel insanlar çalışıyor.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Casper.
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Paylaşım için Teşekkürler.