İngilizler Almanca öğreniyor
Dünya Kupası Finalleri'ne hazırlanan İngiltere'de, finallerden önce İngiliz taraftarlar, kendi ülkelerinde stadyumlarda söyledikleri şarkıların Almancaları'nı öğrenmeleri için teşvik ediliyor.

İngilizler, Dünya Kupası'nda mücadele edecek takımlarını motive etmek ve ezeli rakipleri Almanlar'a göndermeler yapmak için, Almanca tezahüratlar öğreniyor. Hatta, bu konuda İngiliz taraftarlara yardımcı olunması amacıyla İngiltere Dışişleri Bakanlığı ve Almanya Büyükelçiliği'nin de devreye girdiği ve çeviriler konusunda taraftarlara yardımcı olduğu ifade edildi. Bununla da yetinmeyen İngilizlerin ünlü gazetesi The Sun'da, her gün iki sayfasını İngilizce futbol şarkılarının Almancalarını yayınlamak için ayırdı ve bu şarkılar hakkında bilgi veriyor. Gazete, bir liste halinde Jetz gehts los England! (İngiltere'ye gel!), Zahlen in einer Minute, werden wir in einer minute zahlen! (Bir dakikada gol. Golü bir dakikada atıyoruz!), Fünf zu eins, fünf zu eins, fünf zu eins! (5-1, 5-1, 5-1!), Wir sind alle einig, das Rooney besser ais Ballack ist! (Hepimiz kabul ediyoruz ki Rooney Ballack'dan daha iyi!) gibi örnek cümlelerede yer veriyor.

Özellikle İngiltere'nin 2001 Dünya Kupası eleme maçlarından Almanya'yı 5-1 mağlup ettiği maç, hala İngiliz taraftarlar üzerinde önemli bir etkiye sahip ve İngiliz taraftarlar her fırsatta Almanlar'a karşı bunu kullanıyorlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 336
favori
like
share
ugly__king__ Tarih: 13.05.2006 22:44
Paylaşım için teşekkürler... :85:
puslukurt Tarih: 20.04.2006 17:22
İngilizler kendi dillerinden başka dili asla konuşmazlar.. :20: