Kaza, yaralanma ve kalp krizlerini izleyen ilk dakikalara "altın saatler" deniyor. Bu süreçte gerçekleştirilen müdahalenin yaşamsal önemi var

Acil tıp, tıp biliminin hem en eski hem en yeni dallarından biri. Eski; çünkü, insan yeryüzünde var olduğundan beri kaza geçiriyor ya da acil müdahaleyi gerektiren sorunlar yaşıyor. Yeni; çünkü, tıpta bir bölüm olarak resmen kabulü 1960'lı yıllara rastlıyor. Günümüzün acil müdahaleleri, kuşkusuz geçmiştekinden çok farklı. Artık, kalp krizi geçiren birinin başında köyün şifacısı tepinip bağırarak hastanın içindeki kötü ruhları kovmaya çalışmıyor. Ağaçtan düşme sonucu açılan bir yara kızgın demirle dağlanmıyor. Nazara inanıp göz boncuğundan bilezikler taksak da, merdivenden düşüp ayağımızı kırdığımız zaman, en yakın sağlık kuruluşunun acil servisine başvuruyoruz.
İlerleyen teknoloji ve buna bağlı olarak gelişen tıp, insan ömrünü uzatmış bulunuyor. Dolayısıyla, sağlık hizmetlerinde acil servisin payı da gittikçe artıyor. Bu bağlamda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, talep karşısındaki arzı çağın koşullarına göre düzenlemek üzere önemli adımlar atılıyor. Öncelikle, her kaza ya da acil müdahale gerektiren durumların değişmez gazete manşeti, "Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir" ifadesinin, bir halk ozanımızın dizesi olarak edebiyattaki yerine dönmesine çalışılıyor.

Kısacası, hayatta kalma savaşından galip çıkmak büyük ölçüde ilk müdahalenin hızla yapılmasına bağlı. Yine Dünya Sağlık Örgütü'nün rakamlarına göre, ölümcül bir rahatsızlığı olan kişi, eğer 5 dakika içinde hastaneye yetiştirilirse, yüzde 70 oranında kurtarılabiliyor. Bu oran 25 dakika içinde yüzde 50'ye, bir saat içinde ise ne yazık ki sıfıra düşüyor. Bunun için doktorlar, rahatsızlık ya da kazanın oluşumunu izleyen ilk dakikaları "altın saatler" olarak tanımlıyorlar. Çünkü, bu altın saatler içinde müdahale edildiği takdirde, beyin, kalp, akciğerler müdahaleden önce ya da sonra kendi kendilerine çalışma ritimlerini alabiliyorlar. Böylece ölüme giden döngü kırılıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share
liamsi Tarih: 26.04.2006 00:25
Bu güzel paylaşım için teşekkürler.Sağlıklı Günler.
ozlems_o Tarih: 25.04.2006 14:57
türkiyede insanlar ölüme o kadar yakınken saatlerce ambulans bekleyebilio ve sonucunda ölümün gerçekleşmesi kaçınılmaz oluyo :18:

keşke acil müdahele edilse de. insanlar yaşama döndürülse.

ablacım bilgiler ,için çok sağol
doktoruydu Tarih: 22.04.2006 11:20
eline sağlık.....
SU-PERISI Tarih: 20.04.2006 22:19
caspercım ekipler belki geç ulaşıyorlar ama, acil servislerimizde anında müdahale ediliyor.ben biraz önce acil servisten geldim bir saat içinde filim,eko ve tahlillerimiz anında bekletilmeden yapıldı
kurtjara Tarih: 20.04.2006 15:12
eğer 5 dakika içinde hastaneye yetiştirilirse, yüzde 70 oranında kurtarılabiliyor.

bizim için ulaşılması zor bir müdahale süreçi :20:
casper Tarih: 20.04.2006 13:21
Ahh birde acil servis ekipleri zamanında olay yerine intikal edebilse, :18:
teşekkürler selenecim