[COLOR=coral]Ailelerin, özellikle uzun süre internet ortamında bulunan çocuklarına dikkat etmelerini öneren Prof. Dr. Beyazyürek, internetin özellikle gençlerde "sosyal bağımlılık" yaptığını savundu.

Prof. Dr. Beyazyürek, sürekli alkol alınması, kumar, at yarışı, iddaa, sayısal loto gibi şans oyunlarıyla ilgilenmenin yanı sıra uzun süreli televizyon izlenmesi ve internet ortamında bulunulmasının bağımlılık olduğunu söyledi.

Bağımlıların profesyonel yardım almadan bu durumdan kurtulmasının kolay olmadığını ifade eden Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, şu bilgiyi verdi:

"Bağımlıları, keş, alkolik, ayyaş, tutkun gibi kelimelerle rencide etmemeliyiz. Bunların büyük bir bölümü, zevk arayışına girip, o durumdan çıkamayanlardır. Madde bağımlılığına ilave olarak son yıllarda ülkemizde ciddi boyutta internet, televizyon ve talih oyunları bağımlılığı gelişti. Aileler bize gelip, çocuklarının uzun süre bilgisayar başından kalkmadığını, sosyal hayattan koptuğunu, ona ulaşamadıklarını söylüyorlar. Biz bu durumda, hem gence hem de aileye yönelik, profesyonel kişilerden destek programları alınmasını öneriyoruz. Bağımlılık sadece bir kişinin sorunu veya sorumluluğu olamaz. Aile olarak, toplum olarak, bu bizlerin de sorunudur, sorumluluğudur."

Bağımlılık tedavi merkezlerinin yerleri

Prof. Dr. Beyazyürek, Türkiye de bağımlılık tedavi merkezlerinin sürekli olarak "akıl ve ruh sağlığı hastalıkları hastaneleri" içinde kurulduğunu, bunun da yanlış bir uygulama olduğunu belirtti.

Bağımlı olanların "biz deli değiliz" diye bu kurumlara tepki gösterdiğini, akıl hastalarının da "bağımlıları" istemediğini ifade eden Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, şunları kaydetti:

"Bağımlılık tedavi merkezleri, diğer kurumlardan bağımsız, özel bir yapıya dönüştürülmek zorundadır. İstanbul daki bağımlılık tedavi merkezi, Bakırköy Akıl ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi nin içinde bulunuyor. Manisa da da durum aynı. Bu durumda bağımlılıktan kurtulmanın tedavi süreci hem uzuyor, hem de sonuçlar geç alınıyo

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 780
favori
like
share
liamsi Tarih: 26.04.2006 00:12
Bu güzel paylaşım için teşekkürler.Sağlıklı Günler.
Battalgazi Tarih: 25.04.2006 14:12
tedavisini bilsem keşke önce kendim uygularım(denek olurum yani :46
malesef ne diyolardı ya eski türk filmlerinde vardı ya hıı thatırladım ince hastalık kurtuluşu yok.
ozlems_o Tarih: 23.04.2006 20:38
ben bağımlıyım o zaman doktor bey beni tedavi edin :85:
Battalgazi Tarih: 23.04.2006 02:17
internet mi bağımlılık yapıyomuş yok walla inanmam. :18:
main-boar bağımlılık yapar
morhanp Tarih: 23.04.2006 00:34
Ben sabahtan akşama kadar internetteyim hiç bağımlılık yapmadı hehhhe
FIKRA
Adamın biri doktora gitmiş;
-Doktor bey bana diazem yazarmısınız demiş
Doktorda;
-Yazamam o ilaç bağımlılık yapar demiş
Adamda;
-Valla ben 20 yıldır içiyorum bende bağımlılık yapmadı demiş

Bizimkide aynı fıkradaki gibi...
Konuyu açanın Ellerine sağlık çok teşekkürler
doktoruydu Tarih: 21.04.2006 20:46
teşekkürler....
ozturk Tarih: 21.04.2006 14:30
paylaşıma teşkür..
SU-PERISI Tarih: 20.04.2006 22:22
haklısın cadıkızcım büyük, küçük hepimizde internet bagımlılık yapıyor.eline saglık kardeşim
casper Tarih: 20.04.2006 21:49
Prof. Dr. Beyazyürek, Türkiye de bağımlılık tedavi merkezlerinin sürekli olarak "akıl ve ruh sağlığı hastalıkları hastaneleri" içinde kurulduğunu, bunun da yanlış bir uygulama olduğunu belirtti.


çok ilginç demek bunun da tedavisi varmış, :20:Eyvah inşallah birgün bizide tıkmazlar bu hastanelere :89: