tırnak tipleri - tırnaklardaki beyaz lekeler - sağlıklı tırnak nasıl olur - tırnaklardaki değişikliklerTırnaktaki beyaz lekeler magnezyum eksikliğinin, dikey tırnaklar ise sindirim sistemindeki sorunun işaretidir.

Her insanda ortalama olarak 1 mm uzayan tırnaklar, fiziksel durumun da haritası olarak kabul ediliyor. Tırnakların şekli ve rengi, sağlık durumu hakkında bilgi veriyor.

Tırnağın renginin çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, sağlıklı bir insanda tırnak altındaki rengin pembe olduğunu, en küçük bir değişikliğin özellikle vitamin eksikliğine işaret ettiğini belirtiyor. Buna göre, tırnaktaki beyaz lekeler magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor.

Eğer tırnak rengi pembeden çok kırmızıya kaçıyorsa, bu kandaki kolesterol oranının artmış olduğunu gösteriyor. Bu renk tırnaklar karaciğerde ve kalp damarlarında bir rahatsızlığın habercisi de olabiliyor.

Kırmızı ile mor arası renkteki tırnaklar ise fazla şeker tüketiminden ortaya çıkıyor, uzmanlar, kolay kırılan tırnakların sebze ve meyve balık tüketiminin azlığından kaynaklanan vitamin eksikliğinin karaciğere yansıması olduğunu belirtiyor.

Yatay ve düz tırnaklar aşırı stresin habercisi olarak değerlendirilirken, dikey tırnaklar sindirim sisteminde bir sorun olduğunun göstergesi sayılıyor.


alıntı

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 384
favori
like
share