Olay Vaka Nedir - Olaylari Ortaya Cıkaran Sebebleri - Olayların Çok Boyutluluğu Hakkında - Olay Hakkında Bilgi

Meydana gelen ya da ortaya çıkan hâl, iş veya duruma olay denir. Her gün çevremizde birçok olay yaşanmaktadır. Bu olayların bir kısmına doğrudan tanıklık yaptığımız gibi, bir kısmını çevremizdeki insanlardan ya da televizyon ve gazete başta olmak üzere çeşitli iletişim araçlarından öğreniriz.

Evde, okulda, sokakta yaşanan olaylardan bazılarının içinde kendimiz de yer alabiliriz. Bu olaylardan bir kısmı ilgimizi çeker bir kısmı ise ilgimizi çekmez. İlgimizi çeken olaylar hakkında bilgi sahibi olmak isteriz. Olayın nedeni, kimler arasında yaşandığı ve sonucu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırız. Örneğin, Avrupa kupalarında mücadele eden futbol kulüplerimizin kimlerle maç oynayacağını bilmek ve seyretmek hepimizin ilgi duyduğu olaylardır.

Mahallede çıkan bir yangın hepimizin ilgisini çeker. Bu olay karşısında üzülürüz, ama yangının neden çıktığını öğrenmek istemeyebiliriz. Eğer yangın, tanıdığımız insanların evinde çıkmış ise bu olay daha çok ilgimizi çeker. Yaralanan olup olmadığını, yangının neden çıktığını öğrenmeye çalışırız.

Olayların Çok Boyutluluğu

Yaşadığımız olayın birden fazla nedeni ve sonucu olabilir. Çevremizde meydana gelen bir olay, yaşamın bir çok alanını içine alan etkilerde bulunabilmektedir. Bu duruma olayın çok boyutluluğu denilmektedir.

Örneğin erozyonun başlıca nedeni, toprağı koruyan bitki örtüsünün yok olmasıdır. Bunun yanında; arazinin eğimi, toprağın yapısı, yıllık yağış miktarı, iklim faktörleri, bitki örtüsü, toprak ve bitkiye yapılan müdahaleler gibi çeşitli nedenler de erozyonda etkili olmaktadır.

Erozyon, rüzgar ve yağmurun etkisiyle verimli toprakları sürükleyerek, baraj göllerine, akarsu yataklarına ve denizlere taşımaktadır. Bu durum Türkiye'nin gıda açısından kendine yeterli bir ülke olmasını tehlikeye düşürmektedir.

Erozyon, aynı zamanda toplumsal sorunların artmasına da yol açmaktadır. Tarım alanlarının veriminin azaması, doğduğu ve büyüdüğü yerde geçim şansı ortadan kalkan insanların kentlere (şehirlere) göç etmesine neden olmakta, bu durum da şehirlerde çeşitli alt yapı sorunlarının yaşanmasına yol açmaktadır.

Kentlere yoğun nüfus gelince, ortaya çıkan kalabalıklaşmanın maliyeti yüksek olmaktadır. Örneğin kent içi ulaşımda trafik sıkışıklığı ile hem zaman hem de akaryakıt israfı oluşmaktadır.

Yoğun nüfusun sebep olduğu konut krizi kira fiyatlarını artırmanın yanında, arsaların da mafya müdahalesine açık hale gelmesine sebebiyet vermektedir.

Ayrıca kentlerde gecekondulaşmanın yoğun olduğu yerlere okul, sağlık, yol, su, elektrik ve doğalgaz hizmetlerinin götürülmesinde gecikmeler yaşanmaktadır.

Kentlerin ölçüsüz ve aşırı bir şekilde büyümesinin bir diğer olumsuz etkisi de artan maliyetler nedeniyle ekonomik ve mali açıdan ek yük getirmesidir. Şöyleki; belirli bir büyüklüğü aşan mahalli idarelerdeki iletişim güçlükleri, yoğun bürokrasi ve politik baskılarla artan personel sayısı verimliliği düşürürken, maliyetlerin artmasına neden olmaktadır.

Bu örnekte de görüldüğü gibi, bir olayın toplum ve birey açısından pek çok nedeni ve sonucu olabilir. Bu yüzden tanık olduğumuz olayları çok boyutlu olarak değerlendirmeliyiz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1283
favori
like
share