[COLOR=coral]

Saç bakımının ilk aşaması saçların yıkanmasıdır. Saçlarımızı yıkarken kullandığımız şampuanlar, saç sağlığımızı büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden, şampuan seçerken saçınızın yapısına ve gereksinimlerine uygun olanları tercih edin. Şampuanın seçimi kadar uygulanması da önemlidir. Kuaföre gidip saçınızı yıkadığınızda kafanızın ne kadar rahatladığını ve saçlarınızın ne kadar temiz olduğunu hissedersiniz. Çünkü kuaförler saç yıkama işini nasıl yapacakları konusunda bilgi sahibidirler. Siz de kendi saçınızı böyle yıkayabilir, büyük bir rahatlama hissedebilirsiniz. Işte size şampuanı nasıl uygulayacağınıza dair birkaç öneri:

Şampuandan önce, saçınızı mutlaka fırçalayın.
Böylece saçınız birikmiş olan tozlardan arınacak ve şampuanın etkisi artacaktır.

Şampuanı saçınıza uygulamadan önce avucunuza dökün.

Şampuanlama sırasında, tırnaklarınızı değil, parmak uçlarınızı kullanın. Parmak uçlarınızla saç derinize hafif masajlar yaparak kan dolaşımını hızlandırın.

Saçınızı, şampuanlıyken, seyrek dişli bir tarakla tarayın.

Ilık suyla bolca durulayın.

İyice durulandıktan sonra, parlaklık kazandırmak için diplerden uçlara soğuk su tutun.

Saç bakım maskeleri
Maskeler de saç bakımının önemli bir parçasıdır. Saç bakım maskeleri, saç tellerini onarır ve saçların derinlemesine bakımını sağlar. Saç yapınıza uygun olarak seçeceğiniz maskenizi haftada bir kez uygulayın. Boya, perma, güneş gibi saçları yıpratan durumlarda ise haftada 2 veya 3 kez şok bir kür uygulayın. Böylelikle saçlarınız eski canlılığına daha çabuk kavuşur.

Fındık büyüklüğünde bir parça maskeyi temiz saça uygulayın. Maskenin saça daha iyi ve hızlı nüfuz etmesi için saçınızı sıcak bir havlu ile sarın. Maskede önerilen süre kadar bekledikten sonra bol suyla durulayın. Durulamanın sonunda diplerden uçlara soğuk su tutun.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 527
favori
like
share
minta Tarih: 11.07.2006 07:47
paylaşımın için teşekkür ederim
sultanım Tarih: 07.07.2006 19:01
Daha onceden sankı bole kasırcasına yıkardım sacımı halıyle buda derıde kalkma ve bole pul pul dokulme yapıyordu yanı kepek ve cok rahatsız oluyordum sonradan cozdum meseleyı ama cok sıcak suda zararmıs galıba...
paylasım ıcın cok tesekkurler...
SU-PERISI Tarih: 24.04.2006 12:04
saçlarımızı nasıl yıkadıgımız çok önemli.bende parmak uçlarımı kullanarak yıkıyorum,bu arada saçlarıma masajda yapmış oluyorum
menekşe çiçeği Tarih: 24.04.2006 10:24
Saçların bakımı gerçekten önemli paylaşımın için teşekkür ederim :8:
fiber_optic Tarih: 21.04.2006 11:18
tırnaklarla ovalayınca kafa derisi yıpranıyor
casper Tarih: 21.04.2006 11:17
Ya bende tırnaklarımla sürte sürte şampuanlardım,
Artık parmak uçlarımı kullanacağım,
teşekkürler canım