[COLOR=coral]Tavanarasının oyun odası haline getirilmesi oldukça elverişli bir çözümdür; çünkü konutun öbür bölümlerinde, çocuklara ayrılabilecek böylesine geniş bir alan bulunmayabilir; üstelik tavanarası "ilgi çekici ve çarpıcı" görüntüsüyle, çocukların keyifle oynayabilecekleri bir alandır. Ancak; önerimiz 6-10 yaş arası çocuklar içindir. Her ne kadar "çocuklara ait" bir oyun alanı olsa bile yine de yetişkinlerin kontrolünde olması gereken bir alandır.

Tavanarasının çocuk oyun odası biçiminde düzenlenmesi oldukça kolaydır. Tavan yüksek olmasa, hatta hiç bir noktada "insan boyunu" aşan bir yükseklik bulunmasa bile ortalama 150 cm. yükseklik, çocuklar için yeterlidir. Ama böyle bir çözümün sürekli geçerli olacağı düşünülmemelidir. Çocuklar büyüdüklerinde, oyun odasını kullanmamaya başlayacaklardır. Dolayısıyla oyun odasının düzenlenmesinde ucuz, yalın bir döşeme biçimi seçilmeli, bu alanın ilerde başka bir amaçla (sözgelimi gereksiz eşyaların yerleştirilmesi) kullanılacağı düşünülmelidir.

Tavanarasının çocuk odası biçiminde değerlendirilmesi, özellikle alçak tavanlı (dolayısıyla büyüklerin kullanımına elverişli olmayan) tavanarası için geçerlidir. Bu yerleştirme düzeninde karşılaşılacak tek önemli sorun, tavanarasına çıkmak için kullanılan merdivendir; çocuklar için oyun odası olarak düzenlenmiş tavanarasına ulaşmak için kullanılan merdiven güvenli olmalı, dolayısıyla, sarmal merdiven değil, düz bir merdiven tercih edilmelidir. Ayrıca; merdiven için olağanın dışında bazı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Merdiven başlıklarına etkili kapama düzenleri yerleştirilmelidir.

Tavanarasının çocuklar için oyun odası biçiminde düzenlenmesinde, aydınlatma, parmaklık ya da kafes düzeniyle korunmuş bir çatı penceresinden sağlanmalı, çatı, yerleştirilmesi oldukça kolay cam yününden yalıtılmalı ve üzeri doğal halde ince tahtalardan bir bölme duvarıyla kaplanmalıdır. Yer döşemesi için en uygun, aynı zamanda en ucuz kaplama malzemesi, sağlam keçe cinsinden duvardan duvara halıdır. Böylelikle çocuklar uzanarak, yatarak veya oturarak bu halı üzerinde rahatça oynayabilirler. Oyun oynarken çıkardıkları seslerde böylelikle en aza inmiş olacaktır.

Isıtma; tavanarasında çocuk odası için oldukça önemlidir. Konutun merkezi ısıtma sistemine bağlı bir ısıtma sistemi istenmiyorsa en iyi çözüm panel radyatör kullanmaktır. (Bu durumda elektrik fişlerinin yardımcı priz kullanılmadan, doğrudan doğruya elektrik tesisatına bağlanması gerekir.)

Çocuklarımızın oyuncaklarını dekoratif bir hasır veya sandık içinde saklayabiliriz. Yine çocukların yorulduklarında dinlenebilecekleri bir oturma grubu düşünülmelidir. Şayet evin tesisatı uygunsa bir küçük lavabo konmalı ve boyalarla veya hamur işleriyle oynadıktan sonra temizlenmesine imkan tanınmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 572
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.04.2006 00:08
çoçukların en sevdikleri yer tavan arası,rahatca oynayıp dagıtacaklar
adile84 Tarih: 23.04.2006 13:58
casper835'e katılıyorum
casper Tarih: 23.04.2006 08:31
Rahatça oynayıp,çılgınca etrafı dağıtabilirler,
teşekkürler