Kalın bağırsak kanserlerinin oluşumunda, kırmızı et ile etin özellikle kömürleşecek kadar pişirilmesinin önemli bir faktör olduğu uyarısında bulunuldu.

Haftada bir kez et tüketilmesini öneren Prof. Dr. Nuri Faruk Aykan, eğer mangal yapıyorsanız yanında mutlaka yoğurt veya ayran ile salata tüketin dedi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Onkoloji Enstitüsü Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Faruk Aykan, Pfizer ilaç firması tarafından düzenlenen medya bilgi paylaşım günlerinde, Meme ve kolorektal (kalın bağırsak) kanserleri hakkında bilgi verdi.

Dünyada her yıl yeni 1 milyon civarında kişide meme, 1 milyon civarında da kalın bağırsak kanserlerinin görüldüğünü anlatan Aykan, Kalın bağırsak kanserlerinden, yani kolon ve rektum kanserlerinden dolayı her yıl dünyada 500 bin hasta hayatını kaybediyor. Türkiyede her yıl 30 bin civarında yeni kişide kalın bağırsak kanserlerinin ortaya çıktığı tahmin edilmekte dedi.

Aykan, kalın bağırsak kanserlerinin belirtilerinden olan dışkıda kanamanın çoğu kez hemoroit denilerek geçiştirildiğini kaydederek, Eğer bir kişinin dışkılama alışkanlığında bir değişiklik varsa, yaniuzun süren kabızlık ya da ishal sorunu yaşıyorsa kendisinde kanser olup olmadığından şüphelenmesi ve bir hekime başvurması gerekir diye konuştu.

Nuri Faruk Aykan, diğer belirtileri de, dışkıda sümük ya da sümüklü akıntı, dışkının kalem gibi incelmesi, kansızlık ve yorgunluk hissi, karın ağrıları ve kilo kaybı olarak sıraladı.

MANGAL KEYFİ
Kalın bağırsak kanserlerinin oluşumunda genetik faktörlerin dışında, risk faktörleri bulunduğunu da anlatan Aykan, şunları söyledi: Bunları şişmanlık, hareketsizlik, bol yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, kırmızı et ve pişirilme yöntemleri olarak sıralayabiliriz. Kalın bağırsak kanserlerinin oluşumunda, kırmızı et ile etin özellikle mangal keyfi yaparken kömürleşecek kadar pişirilmesi önemli bir faktördür. Bu nedenle haftada bir kez et tüketin. Eğer mangal yapıyorsanız yanında mutlaka yoğurt veya ayran yiyin, salata ve domates tüketin.

Aykan, tarama testlerinin önemine de işaret ederek, 50 yaşından sonra gerekli tetkiklerin yaptırılması gerektiğini söyledi.

Bu kanser türlerinde cerrahi müdahalenin hastanın geleceğini belirlediğini vurgulayan Prof. Dr. Faruk Aykan, Bu nedenle cerrah çok önemli. Deneyimli ve kalın bağırsak kanserleri cerrahisi yapanlarıtercih edin dedi.

MEME KANSERİ
Prof. Dr. Aykan, meme kanserinin de her 7 kadından birinde görüldüğünü belirterek, ilk adet yaşının erken olması, geç menopoza girme, hiç doğum yapmama, ileri yaşta ilk doğumu gerçekleştirme ile 5 yıldan uzun süre hormon tedavisi görmenin riski artırdığını bildirdi.

Emzirmenin kadını meme kanserinden yüzde 4.3 oranında koruduğunu dile getiren Aykan, kendini muayene, doktor muayenesi ve mamografi gibi tarama programları sayesinde, meme kanserinden ölümlerin yüzde 30 oranında azaltıldığını sözlerine ekledi.


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 739
favori
like
share
liamsi Tarih: 26.04.2006 00:14
Bu güzel paylaşım için teşekkürler.Sağlıklı Günler.
ozlems_o Tarih: 24.04.2006 10:32
verdiğin bilgiler ve uyarılar için sağol canım

ben de çok sık kırmızı et tüketiyorum aslında
refik Tarih: 24.04.2006 09:04
bu konuda daha dkkatli olacağım. Colayı zararlarını daha önce bilğim için içmiyorum zaten. bilgilerin için teşekkürler
DİDEM Tarih: 22.04.2006 14:04
evet eti haşlama yemek daha sağlıklı fakat mangalında tadı bir başka
oluyor, ister istemez yeniyor , tabiki çok sık yemek zaralıdır, teşekkürler.
doktoruydu Tarih: 22.04.2006 11:17
eline sağlık.....
ozturk Tarih: 21.04.2006 14:22
teşkür arkadaşım..kurt duymuş yazdıklarını işlem tamamdır..
kurtjara Tarih: 21.04.2006 10:48
Özelikle bu aylarda en fazla yaptığım olaylardan biridir mangal da et yapmak. :3:
Ama dikkat edeceğim bundan sonra uyarın için teşekkürler arkadaşım
casper Tarih: 21.04.2006 10:41
Öncelikle bu güzel önerilerin için teşekkürler sperisi,
Ama çok dikkat etmemiz gereken konular bunlar,bilgilendirmen ve hatırlatman çok yerinde olmuş,zira baharın gelmesiyle beraber mangal sefaları da başlıyor,ben kendime adıma konuşacak olursam bu yaz daha az mangal da et yiyeceğim ve yersemde önerdiğin gibi yanında ayran içeceğim,mangalın zehri çok sayıda içilen sigaranın zehrinden bile fazlaymış,

Meme kanseri içinse söyleyeceklerim şunlar;
Çok fazla folik asit alan kadınlarda meme kanseri görülebiliyor,ve yılda bir kez bütün kadınlar momografi çektirsinler
CADIKIZ Tarih: 21.04.2006 10:36
[COLOR=coral]nasilda severim yaa :46:
tesekkurler ablacim