Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Türktaş, sigara bırakmayı deneme ortalamasının 5 olduğunu belirterek, Sigara bırakmak isteyenler, denemeye devam etsinler dedi.
Prof. Dr. Haluk Türktaş, bilimsel araştırmalar, günde 1-2 sigara içilmesinin bile hastalık riskinde anlamlı artışa neden olduğunu ortaya çıkardı uyarısında bulundu.
Türk Toraks Derneğinin Antalyada düzenlenen 9. Yıllık Kongresine katılan Prof. Dr. Haluk Türktaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2020 yılında dünyada ölüme neden olan 10 hastalık içinde, ilk sırada, tütünün neden olduğu hastalıkların yer alacağını söyledi. Tütün kullanımına yönelik çıkacak yeni yasayı desteklediklerini belirten Prof. Dr. Türktaş, Hükümetin politikaları hoşumuza gitmeyebilir ama tütün konusundaki politikalarını destekliyoruz ve hep arkalarında olacağımızı söylüyoruz dedi.

Tütün ve tütün mamullerine yönelik çalışmaları, Başlangıç açısından ümit verici ama yeterli değil diye değerlendiren Türktaş, şöyle konuştu:
Kapalı alanda bir masanın sigaralı, diğerinin sigarasız olması sigara içmeyenleri korumaz. Çünkü dünyada milyonlarca insan, pasif içici olduğu halde birçok önlenemeyecek hastalığa yakalanmaktadır.

1-2 SİGARA DA ZARARLI
Prof. Dr. Haluk Türktaş, bilimsel araştırmaların, kamu alanları vekapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanmasının, o ülkelerde sigarayıbırakan insan sayısını da artırdığını söyledi. Sigarayı bırakmak isteyenlerin de denemekten çekinmemeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Türktaş, Sigara, ortalama 5 kez denendikten sonra bırakılıyor. Bu yüzden sigara bırakmak isteyenler denemeye devam etsinler dedi.

Günde 1-2 sigaranın zararı olmadığına ilişkin açıklamaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Prof. Dr. Türktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bilimsel araştırmalar, günde 1-2 sigara içilmesinin bile hastalık riskinde anlamlı artışa neden olduğunu ortaya çıkardı. Pasif sigara içiciliğinde de aynı tablo var. Siz eğer gün boyunca sigara içmediğiniz halde sigara içilen bir ortamdaysanız, yarım paket, hatta bir pakete yakın sigara içmiş gibi oluyorsunuz. Dolayısıyla pasif sigara içenlerde, aktif sigara içenlerde görülen akciğer kanseri, gebelerde düşük yapma, kalp krizleri, nefes darlığı, üriner sistem kanserleri gibi hastalıkların anlamlı olarak daha sık görüldüğü kanıtlanmıştır.

SİGARASIZ MASA YASAYI SULANDIRIR
Türk Toraks Derneği İkinci Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan da sigarasız masa uygulamasında, sigara içen ve içmeyen kişilerinyan yana masalarda oturduğunu söyledi. Prof. Dr. Uçan, Şu anda bizim çıkarılması için çaba gösterdiğimiz ve varolan yasa, kapalı mekanların ve kamu alanlarının sigarasız olmasını gerektiriyor. Sigarasız masa, bu yasayı sulandırmaya yönelik bir risk, tehdit içeriyor diye konuştu.

Türkiyede akciğer kanserli insan sayısının arttığına da dikkati çeken Prof. Dr. Uçan, şunları kaydetti:
Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiyede akciğer kanseri tanısı koyduğumuz hastaların yüzde 90ında sigara içim öyküsü var. Geri kalan yüzde 10luk önemli bir kısmı ise eşi sigara içen kadınlar oluşturuyor. Sigara içmek ve kanser bire bir bağlantılı. Yine Türkiyede yapılan bir araştırmaya göre ise eşi sigara içen kadınlarda kansere yakalanma riskinin arttığı görülüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
favori
like
share
liamsi Tarih: 26.04.2006 00:31
İnsanın kendisine ve ailesine yapabileceği en büyük iyilik sigarayı bırakmasıdır.Aman pesetmeyin.
ozlems_o Tarih: 23.04.2006 20:34
sigara kullanmıyorum şuan ama bi ara kullanıodum bırakmamın nedeni bir gün elimi kokladım ve kokudan feci şekilde midem bulandı bir dah aiçmedim :18:
refik Tarih: 23.04.2006 09:29
sigaranın zararlı oldugunu bildigimiz halde halen içiyoruz. :79:
doktoruydu Tarih: 21.04.2006 20:49
teşekkürler....
ozturk Tarih: 21.04.2006 14:28
insan sağlığının ben birinci düşmanı olarak görüyorum sigarayı..Bırakanlara bravo demek lazım... :85:
casper Tarih: 21.04.2006 10:47
Sigarayı bırakmak hayata yeni bir adım atmak demektir,
Aslında bırakmak zor,bırakılmıyor diyor tiryakiler ama biraz inat etsek,dirensek bence bırakabiliriz,şimdi sigara bırakma terapileri,akapunktur gibi pekçok tedavi yöntemleri var,
ne dersiniz bence denemeye değer,

tabii bu hale gelmeden önce
morhanp Tarih: 21.04.2006 09:58
Teşekkürler