Doğadaki şifa kaynağı

Doğada kendiliğinden yetişen ve yenebilen birçok otun insan sağlığı açısından faydalı vitaminler bakımından zengin olduğu bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde görevli Dr. Nurten Budak, doğada kendiliğinden yetişen madımak, ebegümeci, kuzukulağı, yemlik ve ısırgan otu gibi bitkilerin insan sağlığı açısından faydalı vitaminler barındırdığını, Anadolu'nun birçok bölgesinde bu otların yaygın olarak tüketildiğini belirtti.
Budak, "Bu otlar içeriklerindeki vitamin ve mineraller ile çeşitli hastalıklara, ilaçlara, bazı kimyasal maddelere ve hava kirliliğine karşı vücudun direncini artırırlar, ısı değişimlerine karşı vücudu korurlar. Böylece vücudun savunma mekanizmaları güçlendirilmiş olur.''

Otlarda bulunan ve depolanabilme özelliği olan A vitaminlerinin hücreleri koruyucu özelliği olduğunu vurgulayan Budak, otların içeriğinde bulunan folikasitlerin ise gebe ve anneler için daha büyük önem taşıdığını ifade etti.

Budak, bilinen otların tüketilmesinin yanı sıra bilinmeyen otların yenmesinin de besin zehirlenmelerine yol açabileceğini söyledi

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 891
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 22.04.2006 11:40
eline sağlık...
SU-PERISI Tarih: 22.04.2006 11:30
her derdin devası bitkilerde bulunmakta.ben taze ısırganı salatada kullanırım çok güzel oluyor.teşekkürler arkadaşım
casper Tarih: 22.04.2006 08:41
Benim favori otum ısırgsn otudur