Tedavi edilmeyen alerjik rinit vaklarının yaklaşık yüzde 25'i astım ve bronşite dönüşüyor. Polenlere karşı alerjisi olanların sabah saatlerinde dışarı çıkmaması gerekiyor


Güneşin yüzünü göstermeye başladığı bahar aylarında mevsim hastalıkları kendini göstermeye başlıyor. Bu dönemlerde en etkili olan rahatsızlığın halk arasında "bahar nezlesi" olarak bilinen alerjik rinit olduğunu belirten Hisar Intercontinental Hospital'dan Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Recep Aydilek, bahar aylarında artan polen ve tozların pek çok insanı etkilediğini ve tedavi edilmeyen rinitin ileride astıma ve bronşit gibi tehlikeli hastalıklara sebep olduğunu vurguluyor.
Alerjik rinit ağaç, çiçek ve otlardan yayılan polenler, ev tozları, yünlü giysiler, halı ve yorganlarda yaşayan mite adlı minik böcekler, hayvan tüyleri, mantarlar, çeşitli kimyasal maddeler ve gıda katkı malzemelerinden kaynaklanıyor. Alerjisi olan kişinin bu maddelerden herhangi birini soluması ya da teması halinde hastalık kendini göstermeye başlıyor.

Belirtileri ise burunda saydam akıntı ve tıkanıklık, gözlerin yaşarması ve göz altlarında koyuluk, geniz akıntısı, kulak-burun-boğaz kaşıntısı, hapşırık, öksürük, balgam ve nefes almanın zorlaşması.

UYKUSUZ GECELER

Prof. Dr. Recep Aydilek, alerjik rinitin bahar aylarında etkisini artırdığını belirterek "Hastalar, solunum yolundaki şikayetler sebebiyle geceleri düzenli uyku uyuyamıyor, bu yüzden hastalık yorgunluk, iştahsızlık ve sinirlilik gibi problemleri de beraberinde getiriyor" dedi.


Bahar nezlesi olanlar ne yapmalı?


Tozlu ve polenli ortamlardan kaçınmalı.
Bahar aylarında açık havada maske kullanmalı.
Evde hayvan ve bitki beslemekten kaçınmalı.
Tüylü-yünlü battaniye, halı ve kilim yerine pamuklu ve sentetik seçilmeli.
Deodorant, parfüm, oda kokusu ve kokulu deterjan kullanmamalı.
Özellikle yatak odası her gün temizlenmeli.
Katkı maddeli gıdalardan uzak durulmalı.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 406
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 24.04.2006 22:42
eline sağlık.........
refik Tarih: 24.04.2006 12:01
faydalı bilgilerin için teşekkürler kardeşim
morhanp Tarih: 23.04.2006 00:01
Emeği geçen @DİDEM e teşekkürler
Katkıların için sana da teşekürler @ECE_06
:78:
ECE_06 Tarih: 22.04.2006 23:57
Allerjik reaksiyonlara duyarlı olanlar mutlaka test yaptırmalı ve dr. vereceği antiallerjik ilaçları kullanmalılar aksi taktirde hastalığın ilerde daha kötü sonuçlar doğuracağı kesin önlemi baştan almakta yarar var teşekkürler.
SU-PERISI Tarih: 22.04.2006 19:46
baharın polenlerle birlikte alerjik durum bendede var. nekadr dikkat etsende etkileniyorsun
casper Tarih: 22.04.2006 17:37
Paylaşımın için teşekkürler