Sinüs İltihabının Nedenleri Nelerdir - Sinüs İltihabının Belirtileri - Sinüs İltihabının Tedavisi - Sinüs İltihabı Hakkında - Sinüzit İltihabı
Sinüs iltihabı sinüsler ve geniz yolunda gözlemlenen bir iltihaptır. Bazı kişiler diğerlerine oranlar sinüs iltihabına karşı daha hassas olabilir. Eğer sinüslerinizde bir defa iltihaplanma olduysa ilerleyen zamanlarda iltihap tekrarlanacaktır. Hastalık antibiyotik tedavisi ve doğal ilaçlar sayesinde iyileştirilebilir.Sinüs iltihabını en önemli belirtisi yüzde hissedilen baskı ve burun akmasıdır. Burundan gelen sümük yeşil veya sarı renktir. Genelde başı hareket ettirmek ağrılara sebep olur. Ağrının merkezi ve şiddeti iltihaplanan sinüse bağlıdır. Dört farklı sinüs iltihabı bulunmaktadır. Bunlar:

Maksiler Sinüs İltihabı: Yanaklarda ve üst damak üzerinde ağrı oluşur.

Frontal Sinüs İltihabı: Ağrı alında ortaya çıkar.

Sfenoid Sinüsü İltihabı: Gözlerin arka kısmında ve şakaklarda ağrı hissedilir.

Etmoit Sinüs İltihabı: Göz çevresinde ağrı gözlemlenir.

Akut sinüs iltihabı herhangi bir viral enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Genellikle 4 hafta kadar süren ve tedavisiz iyileşmenin mümkün olduğu rahatsızlığın belirtileri birinci haftada kaybolmaya başlar. Bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşan akut sinüs tedavi olmadan iyileştirilemez ve kronik sinüs iltihabına neden olabilir.

Hastalığın tedavisi tıbbi veya doğal ilaçlarla sağlanabilir. Burun spreyleri ve antibiyotiklerin yanı sıra bol bol su içmek sıcak su buharını solumak da sinüs iltihabını iyileştirmeye yardımcı olur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1281
favori
like
share