[COLOR=coral]Mozart etkisi`ne bir kanıt daha bulundu. Altı yaşından önce müzik dersi alan çocuklar, yaşıtlarından daha zeki oluyormuş. Altı yaşından önce müzik dersi alan çocuklar, daha zeki oluyor. Kanada´da Toronto Üniversitesi uzmanları klavye ya da ses dersi almış olan altı yaşındaki çocukların IQ seviyelerini inceledi. Bu çocukların zekâ seviyesinin normalden üç puan yüksek olduğu görüldü. Araştırma, 1994 yılında ortaya atılan ve ´Mozart etkisi´ adı verilen teoriyi destekliyor. Teoriye göre Mozart dinlemek, problem çözme yeteneğini geçici olarak da olsa kuvvetlendiriyor. Toronto Üniversitesi´ndeki araştırmaya katılan çocuklar gazete ilanıyla rastgele seçildi ve dört gruba ayrıldı. Bir gruba haftada bir kez klavye, bir gruba ses, bir gruba da drama dersi verilirken, dördüncü gruba hiç ders verilmedi. Derslerden önce bütün çocuklara IQ testi yapıldı.----2.7 puan fark atıyorlar ---
Dokuz ay sonra tekrar IQ testi yapıldığında tüm çocukların zekâ seviyelerinin en az 4.3 puan artmış olduğu ancak ses ve klavye dersi alan çocukların, drama dersi alan ve ders almayanlara göre zekâlarının 2.7 puan daha fazla çıktığı görüldü.Araştırma, geçen yıl Hong Kong´da yapılan bir başka araştırmayı da destekliyor. Bu araştırmada da müzik dersi alan çocuklarda sözsel hafıza yeteneğinin diğer çocuklara göre daha üstün olduğu anlaşılmıştı. Bazı bilim adamları ise müzik dersi alan çocukların genellikle daha iyi eğitimli ve zengin ailelerden geldiğini ve zekâ seviyelerinin bu yüzden yüksek olduğunu öne sürüyor. Ancak son araştırma, çocuklar rastgele ailelerden seçildiği için bu tezi çürütür nitelikte.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 344
favori
like
share
ECE_06 Tarih: 23.04.2006 01:02
Müziksiz bir hayat çoooook bayat ben müzik olmadan yaşanmış hayatı bomboş olarak görüyorum müzik benim her işte başarılı omamı sağlıyor bundan eminim tavsiye ediyorum arkadaşlar mutfakta bile mini müzik seti bulundurun inanın çok zevkli ve güzel yemekler çıkartıyorsunuz yorulmadan teşekkürler güzel bir konuya değinmişsiniz.
morhanp Tarih: 22.04.2006 23:20
Müzik dinletilen ineklerin daha çok süt verdiğini. Müzik dinletilen tavuklarında daha çok yumurta verdğini okumuştum bi zamanlar.
Zaten bizdede eskiden akıl hastalarını müzikle tedavi etmiyorlarmıydı. Hatta bu konuda yazılmış tıp kitabı bile var. Hangi makamın hangi hastalığa iyi geldiği hakkında
Eeee Ne demiş Atalarımız; " Müzik ruhun gıdasıdır."
Emeklerin için teşekkürler
casper Tarih: 22.04.2006 17:52
eee ne demişler müzik ruhun gıdasıdır