[COLOR=coral]

Sigaranın akciğer, kalp gibi vücut için büyük önem taşıyan organların yanı sıra ağız sağlığının da düşmanı olduğu bildirildi.

Bursa Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Nagihan Bedir, AA´ya yaptığı açıklamada, dünyada 1.1 milyar kişinin, Türkiye´de de yetişkin nüfusun yaklaşık yarısının sigara içtiğini, ülkede her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Kullananların yarısında akciğer, yemek borusu gibi pek çok kanser türüne neden olan sigaranın, kalp krizi, bronşit gibi hastalıkların nedenleri arasında da ilk sırada yer aldığını kaydeden Bedir, şöyle konuştu:

"Sigaranın, vücuda giriş yeri olan ağız boşluğunda yaptığı zararlı etkiler de azımsanmayacak ölçüdedir. Öncelikle sigara tiryakileri her zaman kötü ağız kokusuyla yaşamak zorundalar. Sigaranın diş ve diş etlerinde yaptığı renklenme de estetik açıdan iç açıcı değildir. Diş hekiminin yaptığı polisaj işlemiyle temizlenen dişler, sigara içilmeye devam edildiği sürece lekelerle kaplanmaya mahkumdur. Sigara kullanan bireyler hiçbir zaman ışıl ışıl, temiz dişlerle gülümseyemezler. Sigara içenlerde diş eti problemleri, tat duyusunda azalma ve bağışıklığın azalmasıyla da ağızda iltihabi oluşumlar görülür."

Bedir, sigaranın ağız kanserleri açısından da önemli bir risk faktörü olduğuna dikkati çekerek, bu kanserlerin en önemli belirtilerinin ağızda ağrısız şişlik oluşumu, ilerlemiş durumlarda geçmeyen ağrılar, uyuşukluk, ağız içinde beyaz ve kırmızı odaklar, yutkunma ve konuşma zorluğu, ağız içinde kanama, çeneyi açmada güçlük olduğunu vurguladı.

Ağız ve yüz bölgesinde alışılmışın dışında gelişmeler fark eden sigara tiryakilerinin, mutlaka bir diş hekimine muayene olmaları gerektiğini anlatan Bedir, "Merakla başlanıp, sonradan kişiyi kendisine esir alan sigaranın, genel sağlığa ve ağız diş sağlığına verdiği zararların yanında kişiye verdiği ekonomik zarar da yadsınamaz. Sigarayı bıraktığımızda sağlıklı bir vücut ve ferah bir nefese kavuşacağımızı bilmeliyiz." dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 531
favori
like
share
liamsi Tarih: 26.04.2006 00:10
Bu güzel paylaşım için teşekkürler.Sağlıklı Günler.
fiber_optic Tarih: 25.04.2006 11:02
sadece agız düşmanı degil herşeyin düşmanı
doktoruydu Tarih: 24.04.2006 22:15
teşekkürler
ozlems_o Tarih: 24.04.2006 10:28
sigara her yere zararlı kendimize zararrının dışında topluma da zarar veriyo çok kötü bişey yaa lütfen içmeyin :18:
refik Tarih: 24.04.2006 09:31
arkadaşlar bu sigaradan kurtulmam lazım bu kadar kötülüğünü görüyorum bir türlü vaz geçemiyorum bu illetten. bilgilerin için teşekkürler arkadaşım
ECE_06 Tarih: 22.04.2006 23:39
İnsan vücudu için son derece tehlikeli olan bu sigarayı bırakmanın bir yolu olmalı ama tamamen bırakan kişi sayısı çok az zararını bilerek tiryakiler bunu içmeye devam ediyor kötü bir bağımlılık allah hepimizi bu illetten kısa zamanda kutarır inşallah. :16:
SU-PERISI Tarih: 22.04.2006 19:51
sigaranın zararlı olmadıgı alan varmı hiç, bitgilerin gelişimine bile etgi ediyor.
casper Tarih: 22.04.2006 17:34
sağlığın baş düşmanı sigaradır, :79:
paylaşımın için teşekkürler