Gelinlik seçimini doğru yapmanız, ufak tefek kusurlarınızı örtbas edip güzel taraflarınızı ortaya çıkarmanız için bazı öneriler...
Armut vücutlar
Armut vücutlu bir kadının omuzları kalçalarından daha dardır. Hafif vatkalı gelinlik modellerine bakabilirsiniz. Bunun yanında ince kumaşlı gelinlikler yerine daha kalın kumaşlı modelleri tercih etmenizi öneririz. Kalçalarınız geniş ve yuvarlaksa düz kesimli modellerden uzak durmalısınız; çünkü bu modeller kalçalarınızın genişliğini daha da ortaya çıkaracaktır.
Eğer belinizi kalın buluyorsanız size tavsiyemiz V- formlu gelinlik modellerini denemeniz olacaktır. Bellerinden şikayetçi olan gelin adayları geniş ve kemerli gelinliklerden de uzak durmalıdır.
Üçgen vücutlar
Üçgen vücutlu kadınların armut vücutlu kadınların tersine omuzları kalçalarına göre daha geniştir. Bu kadınların omuzların genişliğini kapatmak için üstü düz kesimli modellerden birini seçmelidir. Bunun dışında uzun kollu modelleri denemek doğru olacaktır.
Dikdörtgen vücutlar
Bu kadınların en dikkat çekici özelliği, bellerinin fazla belli olmaması yani vücutlarının omuzlarından kalçalarına doğru düz inmeleridir. Dikdörtgen vücutlu gelin adayları bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik seçmeleri olacaktır.
İdeal vücutlar
Kum saati ya da ideal vücut tipi olarak da adlandırılan kadınların vücutları kendilerini belirgin bir bel, yuvarlak kalçalar ve göğüslerden belli eder. Bu vücut tipindeki kadınlara bütün modeller çok yakışır. Ama bizim önerimiz bellerine dikkat çeken modeller seçmeleri olacaktır.
Kısa boylular
Boylarını kısa bulan gelin adayları için önerimiz önü V-kesimli bir gelinlik seçmeleri olacaktır. Bu şekilde boynunuzun yanı sıra vücudunuz da genel anlamda daha uzun görünecektir. Boynu kısa gelin adayları için önerimiz saçlarını toplamaları olacaktır.
Uzun boylular
Uzun boylulara etek boyları çok kısa olmadığı sürece her türlü model çok yakışır. Uzun boyunlular ise tam tersine saçlarını açık kullanmalıdırlar.
Diğer ayrıntılar
* Sırtının güzelliğine güvenen gelin adayları tabii ki sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçmeliler.
* Kalın ya da çok ince kollular ise straplez gelinlikler yerine uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçmeliler.
* Göbeğinden şikayetçi olanlar tercihlerini A-formlu gelinliklerden yana
yapmalılar.
* Küçük göğüslü ve dümdüz karınlılar ise düz kesimli bir gelinlik seçebilirler.

Alyans seçerken...
Alyans verilen kararın simgesidir... Zevkinize uygun bir model bulabilmek için yeterli zaman ayırmalısınız. Bu nedenle yüzüğünüzü seçmek için düğünden en az üç ya da dört ay öncesinden kuyumcu turlarınıza başlayın.
Sarı altın hala gözde
Son yıllarda platin ön plana çıksa da, belki de yüzüğün geleneksel rengi olduğu için, sarı altın hala gözde. Üstelik zamanla kararmaması ve bozulmaması bakımından da kullanımı daha kolay. Ancak beyaz ve kırmızı altının değerli taşlarının rengini daha güçlü gösterdiği de reddedilemez bir gerçek.
Özel tasarım için...
Özel bir tasarım yaptırmak istiyorsanız bunun için 3-6 haftalık bir süre gerekiyor. Yüzüğün ilk önce kalıbı hazırlanıyor, böylece parmağınıza uyup uymadığı hakkında fikir edinebiliyorsunuz.
Yüzük alırken...
Yüzük alırken parmağınıza rahat ve tam oturmasına dikkat edin. Yüzük parmağınıza tam olduysa bile yorgunluk ya da sıcak yüzünden parmağınızın şiş olabileceğini göz önünde bulundurun.
Nikah yüzüğü ile nişan yüzüğü uyumlu olmalı
Bir diğer konu da nikah yüzüğünüzün nişan yüzüğünüzle uyumlu olması. Farklı materyal ve biçimdeki iki yüzüğü bir arada kullanmanız elinizde hoş bir görünüm oluşturmayacaktır. Bu yüzden alyansınızı seçerken nişan yüzüğünüzü de yanınıza alın. Ayrıca diğer takılarınızı seçerken de yüzüğünüz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.


Renkli taşların büyüsü...
Modern bir görünüm yaratmak için sarı ve beyaz altının, hatta kırmızı altının birlikte kullanıldığı alyans modelleri bulabilmek artık çok kolay. Bu orijinal modelleri zenginleştirmenin bir diğer yolu ise renkli değerli taşlar. Zümrüt, yakut, safir, sitrin, ametist... Renkli değerli taşlar, son yıllarda her zamankinden daha fazla ön planda. Canlı renkleri ile altını süslüyorlar ve de zengin tasarımlarla vitrinleri renklendiriyorlar. Bu renkli değerli taşların içinde en çok tercih edileni ise safir. Günümüzde birçok mücevher markası erkekler için de oldukça modern nikah yüzüğü modelleri sunuyor.
Pırlanta ya da elmas...
Değerli taş dünyasının kraliçesi elmastır... Elmasın işlenmiş hali olan pırlanta da mücevher dünyasının bir diğer gözdesi. Elmas ya da pırlanta taşlarla süslü bir alyans ya da tek taş almak istiyorsanız, mutlaka önceden fiyat konusunda küçük bir araştırma yapmalısınız. Yüzüğün fiyatı taşın büyüklüğü, berraklığı, karatı ve kesimine göre değişir. Karat bir pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Ancak kesim, renk ve berraklık aynı karat ağırlığındakı iki pırlantanın fiyatını değiştirebilen faktörlerdir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2136
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 24.04.2006 11:54
genç kızlarımrz gelinlik ve alyans alırken çok dikkat etmeliler
CADIKIZ Tarih: 23.04.2006 10:42
[COLOR=coral]evet kesinlik gelinlik ve alyansda dikkat edilmeli :85: