Hangimizin başına gelmiyor ki.Dolap karşısında umutsuz bakışmalarla geçen dakikalardan bahsediyorum elbette. Tanıdık değil mi? Hep aynı şeyleri giymekten sıkıldınız, hep dolabınıza sığamamaktan şikayet ediyorsunuz ama yine de giyecek değişik bir şey yok. Tek çare acil alışveriş planı yapmak değil. Bahar alışverişine çıkmadan önce kendi gardırobunuzda bir alışverişe çıkmaya ne dersiniz? Gardırop problemleri çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Kimisi kıyafetler arasında estetik bir uyum olmadığından sorun yaşar, kimisi kıyafetlerin kişiliği yansıtmamasından yana dertlidir. Bazıları dolabında bedenine uymayan kıyafetleri saklamaya devam eder, bazıları demode kıyafet stoğunda giyecek bulamaz. Danışanlarımla yaptığımız gardırop düzenleme seanslarımızda hep benzer şikayetleri dinliyorum, oysa günün sonunda hiç de azımsanamayacak sayıda şık koleksiyonlar oluşuyor elimizde. Peki sizin problemleriniz neler? Bunu teşhis edebilmek için kendinize vakit ayırmaya söz vermekle başlayın, çünkü işiniz çok. Evet biraz zaman alacak ama yazın müjdecisi bahar aylarında dolap karşısında vakit geçirmek yerine güneşli günlerin tadını çıkarmak için biraz


çalışacağız.Yapacağımız iş belli, dolabınızdan gitmesi gerekenler, kalması gerekenler ve eksiklerden oluşan ihtiyaç listenizi hazırlayacaksınız.

İşe vazgeçilmezlerinizle başlayın. En sevdiklerinizi bir kenara ayırın, ama duygusal davranmak yok. Kilo aldığınız için dar gelen jean, rengini beğenerek aldığınız ama modelinden bir türlü hoşlanmadığınız pantolon, kilo verdiğiniz için size iki beden büyük gelen etek... Bunlar vazgeçilmezler arasında yok. Gidecekleri de bir kenara ayırıp, emin olamadıklarınızı bekleme listesine alabilirsiniz, ama onları tekrar dolaba almadan...

Şimdi sıra geldi gruplamaya. Yeriniz müsaitse her şeyi tek tek askılara asmak en güzeli. Böylelikle elinizdeki seçenekleri daha net görebilirsiniz. Unutmayın gardırobunuz stok değil sergileme alanı olmalı ki dolap karşısında geçen saatleri kısaltalım. Yine aynı mantıkla asılmayacak t-shirt, merserize gibi kıyafetlerinizi çekmeceler yerine varsa açık raflara yerleştirmek daha akıllı bir seçim olur.

Kıyafetlerinizi dolabınıza asarken belli bir disiplin dahilinde hareket edin. Örneğin size rahat geliyorsa, renklere göre gruplayın. Ya da pantolonları bir araya, gömlekleri bir araya gruplandırabilirsiniz. Ben kıyafetleri birbiriyle uyumlu parçalardan oluşan giysi grupları yani kapsüller halinde asmayı öneriyorum. Bu sayede hem her an elinizin altında bulabileceğiniz, sizi her ortama taşıyacak şekilde gruplanmış değişik kombinleriniz oluyor, hem de alışverişe çıkarken her kombinle ilgili eksik olan ihtiyacınızı bilerek çıkıyorsunuz.

Kullanışlı kapsüller oluşturmak için dikkat etmeniz gereken belli prensipler var. Tek tek kıyafet almak yerine, birbiriyle uyumlu parçalardan oluşan koleksiyonlar oluşturmak üzere alışveriş yapın. Profesyonel gardırobunuz için her sezon giyebileceğiniz sade ve klasik stillerde seçimler yaparak akıllı alışveriş prensiplerini sürdürebilirsiniz. Elbette modayı da takip edeceksiniz, ama bu seçimlerinizi daha küçük parçalardan yana kullanın.

Alışverişlerinizde modanın esiri olmak yerine, moda olan ürünler arasından size uygun stil ve renkleri seçmeye özen gösterin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 501
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 25.04.2006 12:09
walla bende öleyim. sabah işe giderken bi saat bakıom öle. geçen aki dayanamayıp kızdı bana
"manyak mısın bi sürü şey var işte giy birini" dedi
casper Tarih: 25.04.2006 08:39
Wallahi ne yalan söyleeyeyim aynı sorun bendede war,
bazen gardorabla uzun süre bilinçsizce bakışırız
ECE_06 Tarih: 25.04.2006 00:15
[COLOR=orangered]Yazınızdaki uzmanın belirttiği gibi özel oldukça büyük ve fonksiyonel bir gardrop yaptırttım veaynen yukarıdaki uzmanın belirttiği gibi pantolonlar ayrı takımlar ayrı tişörtler raflarda vs dizayn ettim ama maalesefki bir yere gideceğim zman bakıyorum offf yine giyecek bişeyim yok diyorum sorun sanırım bayanlarda kıyafete karşı bir doyumsuzluk yaşamaları alış verişi çok sevmemizdenmi kaynaklanıyor bilemiyorum(ben kendi adıma şahsen öyleyim )değişik kıyafetler giymek çok güzel oluyor.
SU-PERISI Tarih: 24.04.2006 11:52
ya bu hanımlarda hep aynı sorun.gardıroplarımız dolu oldugu halde giyecek birşey bulamayız.