Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Baktır, bel ağrılarının 30a yakın nedeninin olduğunu ancak, bazılarının nedeninin, bel fıtığı, iltihaplı romatizma gibi kolay teşhis edilebilen ciddi hastalıklar olduğunu kaydetti.

Bir kısım bel ağrılarının da kesin tanısının konulamadığını ve kişileri zaman zaman rahatsız ettiğini ifade eden Prof. Dr. Ali Baktır, bu tür bir hastalık olan ve özellikle genç bayanlarda görülen fibromiyaljinin, stres ile birlikte ciddi ağrılara neden olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Baktır, doğuştan bir takım omurga bozukluklarının da bel ağrısına neden olabileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:
Doğuştan omurga fazlalığı ya da eksikliği, kişinin bel ağrısına olan yatkınlığını artırır. Ameleler ve inşaat işçileri gibi ağır işlerde çalışanlar ile bel bölgesine aşırı yük bindiren kişilerin omurgalarında zamanla bozukluklar oluşur. Bu bozukluklar yaşamın ikinci yarısında bel ağrısına neden olabilir. Ayrıca, şişman kişilerde göbek öne doğru çıktığı için belin eğriliği artar ve ağrılara neden olur. Üstelik bu kişilerin bel adaleleri zayıftır. Hamilelik döneminde karınları büyüyerek öne doğru çıkan kadınlarda, zaman zaman bel ağrısı çekerler.

Nedeni bel fıtığı, iltihaplı romatizma gibi hastalıklar olan bel ağrılarında, nedene yönelik tedavinin çok önemli olduğuna işaret eden Baktır, Nedeni kesin olarak belli olmayan mekanik bel ağrıları, toplumda çok daha fazla görülmektedir. Bu ağrılardan kurtulmanın en önemli yolu, bel adalelerini kuvvetlendirerek belin normal kavisini korumak ve bele binen yükü azaltmaktır. Bel adalelerini kuvvetlendirmek için de egzersiz ve düzenli spor yapılmalıdır diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 584
favori
like
share
liamsi Tarih: 26.04.2006 00:07
Teşekkür ederim,demekki biraz kilo vermem lazım.
doktoruydu Tarih: 25.04.2006 22:42
teşekkürler.....
fiber_optic Tarih: 25.04.2006 11:03
Teşekkürler ellerine saglık güzel bir paylaşıım
ozlems_o Tarih: 25.04.2006 10:31
kilo zaten bi çok hastalığın sorumlusu sağlıklı yaşam için kilolardan kurtulmak gerekli
casper Tarih: 25.04.2006 08:21
Bende eceye katılıyorum,yürüyüş yapmak ve fazla kilolardan kurtulmak bu ağrılar için en önemli ilaçtır
ECE_06 Tarih: 24.04.2006 23:48
Bel fıtığı olan bir kişi olarak şunu söyleyebilirim gerçekten bel ağrısı çok zor yerinizden kıpırdayamıyorsunuz ben bu ağrılarımı düzenli yürüyüş ve kilo vererek(bel fıtığına yakalandığınız zamanki kilonuza dönmeniz gerekiyormuş) minumum düzeye indirebildim inşallah öylede muhafaza edebilirim.ağır yük taşıma ve ani hareketlerden kaçınmak gerekiyor birde uzun süre ayakta kalmak bel ağrılarının artmasına neden oluyor herkese ağrısız günler diliyorum.