Müslümanların Kutsal Kitâb-ı Şerif'i...
Sûre Sayısı : 114
İndirilme Yılı : 610-632 (23 sene)
Geçerlilik Süresi : 610'dan Kıyâmet'e kadar.

Detayları
Kur'an-ı Kerim, dini kitapların sonuncusu(dördüncüsü) olup 610 yılında Allah(C.C.) Peygamber Hz.Muhammed (S.A.V.) Efendimize göndermeye başlamıştır. O zamanlar Peygamber Efendimiz 40 yaşlarında idi. Bu yüce kitap, kimi zaman vahiy meleği olan Cebrail(A.S.) ile, kimi zaman da Allah-ü Teâlâ'nın direkt olarak(rüya,gönlüne verme gibi.) bildirmiştir. Hepsi birden (sûreler) bütün olarak değil! Ayet-Ayet nazil olmuştur. Yani bu şekilde yeryüzüne ine-ine uzun zaman boyunca (23 sene) sürmüştür. İlk vahiy Mekke'deki Hîra mağarasında geldi!
İçerisinde iman, ibadet, hüküm, sevap, günah, Ademoğullarına(insanlara) öğüt ve nasihat, mü'mîn, müşrik-kâfir, cennet-cehennem gibi birçok konuda emir ve açıklama vardır. İnsanlığın başlangıcı, Şeytan'ın Cennet'ten kovuluşu ve Allah'a karşı verdiği söz, insanların neyden, nasıl ve niye yaratıldığı, Kur'an-ı Kerim inmeden önceki kavim(millet)lerin neler yaptığını, Ahiret (ölümden sonraki hayat)'da ne gibi şeyler ile karşılaşılacağı vs. gibi konular da anlatılmaktadır. Elbetteki bunlarla sınırlı değil. Bu kitap o kadar yüceki, hemen-hemen her konuda hüküm veriyor ve insan okudukça okuyası geliyor. Kitaba saygı göstermek, onu gereği gibi okumak ve anlamak gerekir. Eğer anlanırsa neler anlatıldığının ilmi bilinmiş olur. En önemli sırlardan biri de ilim(bilmek)'dir. "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?"


Rabbimiz Araf Sûresinin 204. ayetinde mealen Kuran okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki size merhamet edilsin. buyurmaktadır.

Bazı Hadis-i Şerifler:
Kim Kuran-ı Kerîmden bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lam mim bir harftir demiyorum. Elif bir harftir. Lam bir harftir, mim de bir harftir. (Tirmizî, Fezailül-Kuran, 16)

Kuranı gereği gibi güzel okuyan kimse, vahiy getiren şerefli meleklerle beraberdir. Kuranı kekeleyerek zorlukla okuyan kimseye de iki kat sevap vardır. (Buharî, Tevhid, 52; Müslim, Müsafirîn, 243).

Kur'an okuyan kimse, bunamaz. [Tirmizi]

Kur'an okunan yere rahmet ve bereket yağar. [Buhari]

Kur'an okunan evin hayrı artar, sakinlerini sıkmaz, melekler toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur'an okunmayan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar. [Darimi]

Her gece on âyet okuyan, gafillerden sayılmaz. [Hakim]

Kur'an okuyun! Kıyamette size şefaat eder. [Müslim]

Kim bir âyet öğrenirse, kıyamette onun için nur olur. [Darimi]

Bir âyet öğrenmek, yüz rekat [nafile] namaz kılmaktan daha iyidir. [İ. Mace]

Kur'andan bir âyet dinleyen sayısız çok sevaba kavuşur. [İ.Ahmed]

Kur'anı öğrenip gece-gündüz okuyana imrenmek gerekir. [Müslim]

Kur'an okuyanla dinleyen, sevapta ortaktır. [Deylemi]

İnsanların en çok ibadet edeni, en çok Kur'an okuyandır. [Deylemi]

Kur'an-ı kerim okuyup, ezberleyen, helalini helal, haramını haram bilen, Cennete girer. Ayrıca [müslüman] akrabasından, hepsi de Cehennemlik olan on kişiye şefaat edip, onları Cehennemden kurtarır. [Tirmizi]

İmâm-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri buyuruyor ki:
Manâsını anlayarak da, anlamayarak da Kurân-ı Kerîm okuyan Cenâb-ı Hakkın rızâsına kavuşur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2157
favori
like
share
refik Tarih: 15.09.2008 13:09
Allah razı olsun emeklerine sağlık.
hayalci768 Tarih: 14.09.2008 22:16
harika ne güzel allah razı olsun hepinizden ne faydalı şeyler böyle güzelliklere devam edin arkadaşlar kardeşler
arzamas Tarih: 04.08.2008 15:23
Kuranda diğer dini kitaplar gibi insanlar tarafından yazılmıştır hiçbir mucize içermemekle birlikte,muhammedin karılarıyla hangi sırayla yatacağından bile bahseder bazılarımızsa anlamadan bunları dinlerken gözyaşlarına boğuluruz.
Artık aklımızı kullanma vakti biraz zekası olan herkez okuyunca birazda araştırma yapınca anlayacaktır.
KURAN TANRININ SÖZLERİ DEĞİLDİR.
unutmaz Tarih: 30.07.2008 12:53
teşekkür
KENANKOSE Tarih: 09.08.2007 07:25
ALLAH RAZI OLSUN
tekinarslan38 Tarih: 07.08.2007 14:21
teşekkürle arkadaşım saol
digimen Tarih: 03.08.2007 21:23
yüregine saglık
EXA Tarih: 03.08.2007 12:46
Allah (C.C) Senden Razı olsun
poyraz Tarih: 21.07.2007 11:37
ellerine sağlık allah senden razı olsun