PHP Triad Kurulumu ve Kullanımı :
Birçok kişinin sorduğu ve sormaya devam ettiği bir soru var: "Bilgisayarımda php dosyalarını nasıl çalıştırabilirim?". Bu ve bunun gibi soruların yanıtı PhpTriad adlı programda saklı. Peki nedir bu PhpTriad acaba, nasıl kurulur, nasıl kullanılır acaba. Bu programı tavsiye ettiğim kişilerden aldığım sorularda bunlar. Bu yazıyı yazmamın nedeni de bu sorulara artık yazılı olarak bir doküman sunabilmek. Aşağıda aşama aşama sizlere PhpTriad'ın nasıl kurulacağı ve nasıl ayarlanabileceğini anlatacağım.

PhpTriad Nedir : Apache, MySQL, Php ve phpMyAdmin programlarının birleştirilerek tekbir pakette toparlanmış şekline PhpTriad denir.

PhpTriad'ın Özelliği Nedir : Bu program sayesinde yukarıdaki programları teker teker kurup ayarlamalar yapmanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken exe dosyasını indirip bilgisayarınıza kurmak ve aşağıda anlatacağım şekilde çalıştırmak hepsi bu kadar.

PhpTriad'ı Nereden İndirebilirim : Bu programı şu adresten indirebilirsiniz:
Windows sistemler için:
[URL]http://prdownloads.sourceforge.net/phptriad/phptriad2-2-1.exe?download ([URL]http://prdownloads.sourceforge.net/phptriad/phptriad2-2-1.exe?download) yada
[URL]http://switch.dl.sourceforge.net/sourceforge/phptriad/phptriad2-2-1.exe ([URL]http://switch.dl.sourceforge.net/sourceforge/phptriad/phptriad2-2-1.exe)

PhpTriad'ı Nasıl Kuracağım : Bu programı yukarıdaki adresten indirdikten sonra tek yapmanız gereken çift tıklamak ve setup yapmasını beklemek. Kurulum bittikten sonra Done butonunu tıklayın hepsi bu kadar. Ayrıca tavsiyem bilgisayarınızı yeniden başlatmanızda fayda vardır.

PhpTriad'ı Nasıl Kullanacağım : Bu programı kullanabilmek için öncelikle C:/apache/mysql/bin dizinindeki "winmysqladmin" başlıklı ikonu tıklamanız gerekiyor. Karşınıza kullanıcı adı ve şifresi isteyen bir ekran çıkacaktır. Burada yazacağınız kullanıcı adı ve şifre sizin her zaman kullanacağınız olan Database Kullanıcı Adı ve Şifresi olacaktır. Dikkatli yazmanızı tavsiye ederim. Bu işlem sadece ilk kurulumda yapılacaktır. Ve MySQL sorunsuz olarak çalıştığı zaman bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saatin sol tarafına bir ikon atacaktır (bu ikon trafik lambalarına benzemektedir). Eğer bu ışıklardan kırmızı yanıyorsa MySQL'da sorun var demektir. Eğer yeşil yanıyorsa MySQL sorunsuz olarak çalışmaktadır anlamı taşır.

Daha sonra Başlat'a tıkladığınız zaman buraya Programs isimli bir klasörün atılmış olduğunu göreceksiniz. Bu menünün üzerine geldiğinizde açılan dizinde şu programı çalıştırın: Programs/PhpTriad/Apache Console/Start Apache. Bu programı çalıştırdığınızda karşınıza bir MSDOS ekranı çıkacaktır ve Runing Apache yazacaktır. Bu da sorunsuz şekilde çıktıysa eğer bu pencereyi kapatmadan küçültün ve sürekli açık kalmasına dikkat edin. Artık php dosyalarınızı internete bağlı olmadan izleyebilirsiniz.

PhpTriad'ı Nasıl Kullanacağım: Bakmak istediğiniz php dosyalarınızı şu dizin içerisine koymanız gerekiyor: C:apachehtdocs Aksi taktirde dosyaları açmayacaktır. Bu dizin sizin için ana dizindir yani [URL]http://localhost'tur/ ([URL]http://localhost'tur/) 'tur. Php dosyalarınızı bu dizine yükledikten sonra İnternet Tarayıcınızı çalıştırın ve adres bölümüne [URL]http://localhost/dosyaadi.php ([URL]http://localhost/dosyaadi.php) yazdığınız anda sisteminizin çalıştığını göreceksiniz.

Databaseleri Nasıl ve Nereye Yükleyeceğim: Database işlemlerinizi [URL]http://localhost/phpMyAdmin ([URL]http://localhost/phpMyAdmin) adresinden yapabilirsiniz.

İşte PhpTriad programının kullanımı ve kurulumu bu şekilde eğer yinede aklınıza takılan bir yer varsa bunları forumlarımızdan mutlaka sorunuz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Herkese kolay gelsin...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4160
favori
like
share
mut_ist Tarih: 07.10.2009 00:24
FATAL ERROR: register_globals is enabled in php.ini, please disable it!
Böyle bi uyarı alıyorum acaba bu sorunu bilen varmı
birol110 Tarih: 09.01.2009 21:38
kurdum ama kırmızı ışık yanıo o kısımdan bahsetmemişsiniz tekrardan mı kurmam gerekiyor yoksa baska seymi denemem gerekio
saygılar
implided Tarih: 16.11.2008 18:29
Paylaşım için teşekkürler işime yaradı gerçekten .
mustafamıstıktv Tarih: 16.11.2008 15:36
selam[url][/url]
mustafa55555 Tarih: 16.11.2008 00:06
teşekkür
huseyincik Tarih: 29.10.2008 00:22
teşekkürelr
asigenc18 Tarih: 12.10.2008 18:10
teşekkürler dostum
cx_ahmet Tarih: 25.08.2008 18:48
ellerinize sağlık
erodem Tarih: 14.08.2008 19:45
teşekkürler