Öncelikle "Java" ile "Java Script" arasındaki farkı açıklayalım.

Java (yani Java Applet), Sun Microsystems ([URL]http://www.sun.com/) tarafından geliştirilmiş nesneye yönelik programlama dilidir ve işletim sistemlerinden bağımsız olarak çalışır. HTML'nin bir parçası olamaz. Etiketi ... şeklindedir.

Java Script ise Netscape ([URL]http://home.netscape.com/) tarafından geliştirilmiş bir script dilidir. Düz yazı formundadır. Browserlara bağlıdır ve yorumlanır. HTML'nin içine katılır. Etiketi şeklindedir.

Java Script; Netscape firması tarafından, etkileşimli web sayfası yapımında HTML'nin yetersiz kalması nedeniyle C/C++ dilleri baz alınarak geliştirilen, "düz yazı" formunda bir script (komutlar dizisi) dilidir. Java Script kodları herhangi bir metin editörü (Win 95/98 Not defteri vb.) ile düz yazı formunda yazılabilir. Bu şekilde yazılmış Java Script kodları istemci tarafında, yani ziyaretçinin web tarayıcısı tarafından yorumlanır ve yaptırılmak istenen işlemler gerçekleşir. Ama bu işlemlerin gerçekleşmesi için mutlaka bir olay gereklidir. (Örneğin, sayfanın açılması-kapanması, ziyaretçinin sayfada herhangi bir yeri tıklaması veya klavyede herhangi bir tuşa basması gibi...)

Java Script'in temel kuralları ECMA Script (ECMA-262) adı verilen bir standartta toplanmıştır. Bu resmi standartları ortaya koyan kurum "Avrupa Bilgisayar Üreticileri Birliği" olarak telaffuz edebileceğimiz ECMA (European Computer Manufacturers Association) adındaki kurumdur. ([URL]www.ecma.ch ([URL]http://www.ecma.ch/))

Java Script kodlarını web sayfası içerisinde 2 şekilde tanımlayabiliriz;

1. HTML kodları içerisinde etiketleri arasında yazarak,
2. Düz yazı formunda ve .js uzantısı ile farklı bir dosya oluşturup, bu dosyaya HTML içerisinde link vererek.

Java Script kodları yüklendiği web tarayıcısına bağımlı olarak yorumlanır ve çalışır. Bu nedenle IE ve Netscape tarayıcılarda farklı sonuçlar elde edilebilir. Web sayfasını hazırlayan kişinin bu gibi küçük ayrıntılara dikkat etmesi gerekir.

Java Script öğrenmek isteyenlere önereceğimiz en büyük kaynak değerli hocamız Sn. Dr. Hakkı Öcal'ın 125 sayfalık Türkçe Java Script kitabıdır. Bu dökümanı bilgisayarınıza indirmek için tıklayın. ([URL]http://www.turkwebmasters.net/java/jskitap.zip)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3234
favori
like
share
cakmaexpert Tarih: 20.12.2010 10:05
linde galiba bi problem meydana gelmis tikliyorum acilmiyo
Rusi Nuri Tarih: 24.11.2010 19:01
Cok Tesekkur Ederim
deskjetosd Tarih: 13.02.2008 18:49
çok ğüzel ve hoş olmuş ellerine saglık dostum