PWS (Personal Web Server) Kurulumu


ASP, sunucu taraflı uygulama geliştirme ortamı olduğu için Web Serverın varlığına ihtiyaç duyar. Microsoftun ASP için kullanabileceğiniz iki adet Web Server uygulaması var. Bunlar Personal Web Server (PWS) ve Internet Information Server (IIS)dir. Ayrıca ASP ile veritabanı uygulamaları da geliştirmek istiyorsanız veritabanları ile bağlantıyı sağlayan ODBC uygulamasının yüklü olması gerekiyor.

Çalıştığınız platform Windows 95, 98, NT4 WorkStation veya NT4 Server ise sisteminize Web Server programını kendiniz kurmalısınız. Hayır Windows 2000 Server kullanıyorsanız, bu işlemin otomatik olarak gerçekleştiği aklınızda bulunsun. Sayfalarınızı kendi kendinize deneyebilmek için mutlaka bilgisayarınıza Web Server kurmalısınız. Şimdi Web Serverın nasıl kurulduğundan ve hangi ayarlamaların yapılması gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Windows 98e Kişisel Web Server kurmak için iki yol izleyebilirsiniz. Windows 98 CD-ROMunda Add-ons klasöründeki PWS dizininde Kur.exeyi tıklayın veya Windows NT Option Pack CD-ROMunda Default.htmi açın. Bilgisayarınızın Windows 98 ile çalıştığını algılayacak olan program size Personal (kişisel) Web Server (PWS) kurmayı önerecektir. Kişisel Web Serverı kurarken her iki durumda da ikinci diyalog kutusunda Minimum/En az veya Typical/Tipik seçeneğini değil, Custom/Özeli seçin ve açılacak yeni diyalog kutusunda Microsoft Data Access Components (MS Veri Erişim Bileşenleri) satırına işaret koyarak, Alt Bileşenleri Göster düğmesini tıklayın. Açılacak seçme kutusunda ise ADO Documentation satırına işaret koyun ve programı kurun.

[URL]http://www.turkwebmasters.net/images/pws1.gif

Kişisel Web Server kurulduktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir.

Windows NT4.0 Workstation veya Servera IIS4.0 kurmak için Option Pack CD-ROMundaki default.htmi çalıştırmanız ve açılacak Browser penceresinde IISi kurma seçeneğini tıklamanız yeter. Burada da ADO Documentationı sabit diskinize aktarabilmek için gerekli seçeneği işaretleyin.

Windows 98e Kişisel Web Server kurulduğunda Masaüstünde Yayımla (Publish) adlı bir simge belirecektir. NT sistemlerinde ise Başlat menüsünde Programlar bölümüne IIS Manager satırı eklenir. Bu yollardan biriyle PWS veya IISi çalıştırın.

Kişisel Web Serverda Personel Web Server Manager (Yönetici) kutusu açıldığında soldaki araç çubuğunda Yöneticinin çeşitli bölümlerine gitmeniz için gereken gezinme simgelerini göreceksiniz. Şimdi, açılan ana pencerede iki unsura dikkat edin:

[URL]http://www.turkwebmasters.net/images/pws2.gif

1. Kişisel Web Serverınızın adı. Bilgisayarınızın adı buraya Server adı olarak yazılmış olmalı. Biraz sonra, Internete koymadan önce sınayacağımız ASP sayfalarını çağırırken, Browserın adres kutusuna burada gördüğümüz adı yazacağız. Yada localhost olarak çalıştıracağız.

2. Kişisel Web Serverın bilgisayarımızda sabit diskteki gerçek adresi. Bu, sizin Kişisel Web Serverınızın kök (root) dizinidir. Bu genellikle C:\inetpub\wwwroot klasörüdür. Kişisel Web sitesi yaparsanız, sitenin gerektirdiği bütün dizinleriniz ve dosyalarınız burada gördüğünüz dizinin içinde olmalıdır. Yapacağımız ASP dosyalarını işte bu dizinin içine koyacağız.

Şimdi sıra geldi asp dosyalarını test etmeye. Bunun için gerekli olan tüm dosyaları C:\inetpub\wwwroot (file:///C:/inetpub/wwwroot) klasörünün içine kopyaladıktan sonra adres çubuğuna [URL]http://localhost/index.asp ([URL]http://localhost/index.asp) yazarak çalıştırmak. Buradaki index.asp asp scriptinizin ana sayfası yada sitenizin ana sayfasıdır.

Hepinize kolay gelsin....

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 915
favori
like
share