Sistik Fibrosis - Sistik Fibrosis Hastalığı Nedir - Sistik Fibrosis Hastalığı Tedavisi
İngiliz bilim adamları, kök hücre çalışmaları sırasında sistik fibrosis hastalığının tedavisinde önemli bir aşama kaydettiler.
Londra’daki King’s College’ın bilim adamları, ilk kez sistik fibrosis hastalığına neden olan genetik bozukluğu içeren cenin kök hücreleri üreterek, bu hastalığın tedavisi yolunda önemli bir adım attılar.
İngiltere’nin güneybatısında yer alan Exeter kentindeki bilim fuarında düzenlenen konferansta konuşan bu ünversitenin öğretim görevlileri, ceninlerden alınan kök hücrelerin potansiyel olarak organizmayı oluşturan hücrelerin tüm çeşitliliğini sağlamaya uygun olduğunu belirttiler.
Bunun bir gün hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini ifade eden bilim adamları, kök hücrelerden ayrıca, “hastalıkların modeli” olarak faydalanılabileceğini kaydettiler.
İngiliz bilim adamları, kalıtsal hastalığa yakalanan bir kişiden alınan hücrelerle ceninler üretilebileceğini ve ilaçların etkisini denemek için sistik fibrosis ve kas hastalıklarını oluşturan hücrelerden sürekli bir yaşam oluşturulabileceğini belirttiler.

TEDAVİ AMAÇLI KLONLAMAYA İZİN
İngiliz makamları, özellikle insan cenin kök hücrelerinden bir yaşam ortamı oluşturabilmek için geçen ay bilimsel ve tıbbi amaçlı klonlamaya izin vermişti.
Verilen izin uyarınca, resmen yasak olan insan klonlanmasını engellemek amacıyla ceninin 14. gününde yaşamına son verilmesi gerekiyor.

SİSTİK FİBROSİS
Sistik fibrosis, çocukluk çağında görülen, yapışkan koyu mukus nedeniyle pankreas kanallarının tıkanması ve pankreas yetersizliği, kronik akciğer hastalığı, terde sodyum ve klor seviyesinin yükselişi ile belirgin bir kalıtsal hastalık.
aa

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 17868
favori
like
share