bebeklerde öksürük - 6 yaş altı çocuklarda öksürük - boğaz gıcığına iyi gelen şifalı bitkiler - öksürük için şifalı bitkiler
Profesör Doktor Ahmet maranki bebeklerde öksürük tedavisinin şifalı bitkilerle uygun olabileceğini söyledi. Yapılan araştırmalarda Gıda ve ilaç yönetiminin aldığı karar ile eczanelerde reçetesiz satılan bazı ilaçların 2 yaşından ufak olan bebeklere ve çocuklara verilmesinin uygun olmadığına karar verildi. Çünkü bunların ne kadar faydalı olduklarına dair hiçbir kanıt yok. Genel olarak alınan karar 6 yaşından ufak çocuklara ilaç kullanılmaması yönünde burada şifalı bitkiler devreye giriyor. Profesör Doktor Ahmet maranki öksürüğe iyi gelen bitkileri paylaştı. Nane, ıhlamur, meyan kökü, şahtere, zencefil, okaliptüs öksürüğe karşı kullanılabilecek en etkili şifalı bitkilerdir. Yulaf samanı da öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Öksürük için uygulayabileceğiniz bitkisel formüller aşağıdaki gibidir.

2-3 parça pamuk ucu kadar zencefili alın, bir tutam ıhlamur, ve bir çay kaşığı ghibiskus ve bir çay kaşığı şahtere otunu yaklaşık olarak bir su bardağı kadar suda 4-5 dakika kaynatın. Kaynama işlemimiz bittikten sonra biraz demlemeye bırakabilirsiniz. Tadı biraz acı gelebilir, şeker atılmaması daha faydalı ve yararlı olacaktır. Bunların dışında her gün günde 2-3 defa meyankökü çiğnemek öksürük için çok faydalıdır. Organik balı zencefil ile karıştırarak sabahları kahvaltıda yiyin. Beslenmenize dikkat ederek öksürüğün üstesinden gelebilirsiniz. Profesör Doktor Ahmet Maranki’nin öksürük için önerdiği bitkisel formülleri bunlar size en uygun tedavinin uzman doktorların tarafından verilebileceğini unutmayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4083
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 03.06.2011 18:22
Öksürük tek başına bakıldığında bir hastalık olarak görünmez, öksürük bir çok sebeple insanlara sıkıntı verebilir. Peki öksürüğe karşı nasıl bir bitki tüketimi yapılmalıdır.

[COLOR="Pink"] Ihlamur Çayı ; Akut olmayan öksürüğü kesici yönde etkisi vardır.

[COLOR="Pink"] Andız otu ; Andız otunun kökü ezilip balla karıştırılıp yenirse öksürüğü geçirerek balgam varsa azaltır.

[COLOR="Pink"] Böğürtlen; Böğürtlen yaprakları tam olgunlaşmadan toplanıp gölge bir yerde demetler halinde kurutulur ve bundan yapılan şurup kanı temizler, öksürüğe iyi gelir.

Göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. Öksürük kesici etkisi olduğundan bronşite çok iyi gelir. Bulantı ve kusmalara karşı da faydalıdır.
[COLOR="Pink"]
Gelincik ; Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup karışımı, öksürüğe çok iyi gelir.