Dünyanın en büyük internet arama motoru olan Google, beklentilerin üzerinde bir performans göstererek ilk çeyrekteki gelirlerini yüzde 79 oranında artırdı.

Şirketin net karı da, önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 60 artış gösterdi.

İnternetin en gözde şirketi Google, büyümeye devam ediyor. Son olarak Çin'de de faaliyetlerine başlayan Google'ın gelir ve kar rakamları analistleri şaşırtıyor.

Google CEO Eric Schmidt, şirketin pazadaki payını artırmaya devam ettiğini söyledi. Schmidt, açıklanan rakamların kendilerini çok mutlu ettiğini de sözlerine ekledi.

Reklam piyasası güçlü

Google'ın finansal performansı aynı zamanda internet reklamı pazarının ne kadar kuvvetli olduğunun da bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Google'ın sektördeki en büyük rakibi olan Yahoo! da salı günü açıkladığı kar rakamlarıyla üstün bir performans ortaya koymuştu.

Her iki şirket de arama motorlarına verilen reklamların artmasından oldukça iyi bir şekilde istifade ediyorlar.

Google'ın ilk çeyrek gelirleri yüzde 79 artışla 2.25 milyar dolara yükseldi. Net karı da yüzde 60 artarak 592 milyon dolara çıktı. Hisse başına net kar 1.95 dolar olarak hesaplandı.

Google'ın açıkladığı ilk çeyrek rakamları piyasaların kapanışından sonra yansıdığı için normal işlem saatlerinde hisseye fazla etki edemedi. Dün Nasdaq hisseleri yüzde 1.1 değer kazanırken, normal işlem zamanının bitişinden sonra başlayan genişletilmiş işlemlerde ise değer kazancı yüzde 7'ye kadar yükseldi.

Dünkü yükselişe karşın Google hisseleri son dönemde çok dalgalı bir seyir izliyor. Ocak ortasında tarihi zirveye ulaşan Google hisseleri, olumsuz dördüncü çeyrek rakamlarıyla birlikte o günden bu yana yüzde 13 değer yitirdi.

Bu arada google'ın ; aradığınız herşeyi kaydederek, mailllerinizi kaydederek, kişilik tespiti yaptığını hatırlatmakta fayda görüyorum.
main-board istihbarat Timi başKAnı D_ToX

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:52
paylaşım için teşekkürler
varolcan Tarih: 08.05.2006 18:40
paylaşımın için teşekkür ederim
D_tox Tarih: 27.04.2006 15:35
haKLısın Kusen Eyvallah cvp İçiN :=)
morhanp Tarih: 26.04.2006 22:01
Palaşımınız için teşekkürler.
Gerçekten Google kişilerin tüm mesajlarını kaydediyor. Sildiklerinizde aslında sadece sayfanızda silinmiş gözüküyor.
Ancak Tüm e-postaların, MSN yazışmalarının CİA denetiminden geçtiği artık bir sır değil.
D_tox Tarih: 26.04.2006 15:33
bişİ DeĞiL KUSen bişE dEĞiL
casper Tarih: 26.04.2006 15:03
Paylaşımın için teşekkürler kusenn